Druga ciąża w trakcie urlopu macierzyńskiego

Mieszkam w Londynie i jestem obecnie na urlopie macierzyńskim do połowy stycznia 2014 roku. Moje dziecko urodziło się w kwietniu 2013 roku. Nie za bardzo mam z kim zostawić córeczki wracając do pracy, a z kolei żłobek pochłonąłby 3/4 mojej pensji. Czy jeśli do końca grudnia tego roku zaszłabym w drugą ciążę jak wyglądałby mój dalszy los odnośnie płacenia? Jak długo mogłabym zostać z dziećmi w domu?

Odpowiedź specjalisty:

Znajdujesz się w sytuacji, gdzie są możliwe dwa rozwiązania:
  1. Jeśli zdecydujesz się wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, oddając swoje dziecko do żłobka, jesteś w stanie uzyskać do kilkudziesięciu procent refundacji opłat za przedszkole. Jednakże muszą być spełnione odpowiednie warunki m.in.określona minimalna liczba godzin pracy i określony limit zarobków na rodzinę. Dodatkowo przedszkole musi być zarejestrowane i posiadać numer OFSTED.Możesz zrobić sobie kalkulację online, w jakiej wysokości mogłoby być potencjalne dofinansowanie: tutaj. Po wypełnieniu formularza i otrzymaniu wyniku, sprawdź tzw. Child Care Element.

    UWAGA! W obliczeniu brany jest pod uwagę okres do zakończenia roku podatkowego. Tygodniową stawkę możesz obliczyć dzieląc otrzymaną kwotę przez liczbę tygodni pozostałych do końca roku podatkowego. W ten sposób otrzymasz kwotę tygodniowej refundacji.

  2. Jeśli spodziewasz się dziecka podczas trwania urlopu macierzyńskiego, masz prawo do pobierania tego zasiłku po raz drugi. W tym przypadku czas, kiedy możesz zostać z dziećmi, wydłuży się o czas trwania nowego zasiłku. Dokładny opis takiej sytuacji znajdziesz w artykule Druga ciąża w trakcie urlopu macierzyńskiego
Z naszej strony radzimy ci udać się jak najszybciej do lokalnego Citizen’s Advice Bureau, gdzie po dokładnym sprawdzeniu twojej sytuacji uzyskasz kompleksową i bezpłatną poradę. Po otrzymanej poradzie będziesz mogła świadomie pokierować swoją sytuacją, wybierając tą, która będzie dla ciebie najlepsza.
Zobacz także:
Masz problem?