Mam problem z karmieniem piersią wcześniaka. Jak mu pomóc złapać brodawkę?

Mam problem z karmieniem piersią wcześniaka. Trudno mu złapać brodawkę. Jak mu pomóc? Ma 2600g i jest słaby, takie sprawia wrażenie. Odruch ssania ma, bo dobrze pije pokarm sciągany.

Odpowiedź specjalisty:

Karmienie wcześniaka jest bardzo trudne. Odruch ssania nie tylko u wcześniaka, ale noworodka donoszonego musi współdziałać jednocześnie z językiem, żuchwą, podniebieniem, wargami i policzkami. Gdy te czynniki będą prawidłowo pracować w czasie karmienia, to takie karmienie dziecka będzie efektywne i zadowalające matkę.

Policzki dziecka urodzonego przedwcześnie, nie mają jeszcze w swoich poduszeczkach tkanki tłuszczowej. W związku z tym buzia dziecka nie jest dobrze uszczelniona w czasie karmienia. Również język malca jest ułożony bardzo luźno. Mięśnie wcześniaka są zazwyczaj wiotkie i mniej rozwinięte, w związku z tym w czasie karmienia buzia dziecka nie jest dobrze uszczelniona i siła ssania jest mniejsza.

Nie napisałaś w którym tygodniu ciąży urodziłaś malca, oraz ile dni czy tygodni ma dziecko obecnie, czy maluch był karmiony przez smoczek albo przez sondę w pierwszych dniach życia. Zazwyczaj, gdy dziecko karmione jest przez smoczek, najczęściej ma zaburzony odruch ssania i połykania. Wtedy maluch podczas karmienia ma inaczej ułożony język i wargi. Podczas karmienia przez smoczek dziecko ssie płytko.

Aby dziecko wyciągnęło brodawki, musisz go częściej przystawiać prawidłowo do piersi. Brodawki możesz wyciągnąć laktatorem (przy częstym używaniu laktatora możesz doprowadzić do nadprodukcji pokarmu), można też zakładać pod biustonosz specjalne wkładki, które są dostępne w aptece.

Podczas prawidłowego przystawiania dziecka do piersi ważne jest, aby koniec twojej brodawki znajdował się na granicy podniebienia miękkiego i twardego w buzi dziecka. Jak daleko jest ta granica możesz zobaczyć u siebie.

W tym celu włóż swój palec do buzi i prowadź go lekko po języku aż poczujesz jak daleko znajduje się to miejsce.

Wcześniaki mają osłabione mięśnie całego ciała i trudno je przystawić do piersi w prawidłowej pozycji. Zwróć uwagę na pozycję Twojego dziecka w czasie karmienia. Spróbuj karmić ,,spod pachy’’.

Zaobserwuj, czy Twój maluszek w czasie przystawiania do piersi, szeroko otwiera buzię i dobrze ustawia język i wargi. Czasami zdarza się, że dziecko trzyma język podniesiony do góry lub język jest zbyt cofnięty do tyłu lub do przodu. Maluszek wtedy zaciska szczęki, nie otwiera szeroko buzi i karmienie jest nie efektywne. Mleko nie wypływa dobrze z piersi, dziecko się denerwuje, płacze, nie chce ssać. Gdy taki stan trwa dłużej, matka w ma coraz to mniej mleka czyli zmniejszona jest laktacja.

Przed karmieniem spróbuj wycisnąć kilka kropli pokarmu na język dziecka, tym samym zachęcisz go do szerokiego otwarcia buzi.

Gdy masz zbyt wypełnione piersi pokarmem, również brodawki wtedy są twarde i grube. Dziecku ciężko jest je wziąć do buzi. W takim wypadku odciągnij trochę pokarmu przed karmieniem, niech piersi trochę zmiękną.

Aby dobrze przystawić dziecko do piersi musisz:

Pamiętaj!! Karmienie wcześniaka jest trudne, wymaga wiele cierpliwości i wyrzeczeń, ale Twój pokarm jest dla Twego dziecka najlepszy.