Jakie mleko podawać niemowlakowi?

Moje dziecko ma 8 tygodni, karmię go sztucznie: ile powinien zjadać dziennie i czy go dopajać i w jakiej ilośći? Wcześniej pił Bebiko, ale dostał uczulenia (krostki na buzi, za uszami, na ramionach), ciągle płakał, bolał go brzuszek. Przeszłam na Bebiko hipoalergiczne i mniej płacze, ale dalej ma problemy ze zrobieniem kupy i krostki nie giną? Może inne mleko będzie lepsze?

Odpowiedź specjalisty:

Wybór mieszanki dla dziecka zależy od wielu czynników. W Twoim przypadku, przeszłaś na mleko hipoalergiczne Bebiko. Dobrze.

Nie napisałaś ile czasu upłynęło od zmiany rodzaju mleka. Krostki na buzi dziecka, tak szybko nie znikną.

2-miesięczne maluchy zjadają na jedno karmienie około 120 ml mieszanki. Nie jest to jednak regułą. Niektóre dzieci zjadają 90 ml lub więcej niż 120 ml. Dzieci karmione mieszankami domagają się jedzenia co 3-4 godziny, tyle czasu mleko modyfikowane jest trawione przez dziecko.

Przerwa nocna w karmieniu też wynosi od 5-7 godzin. Zależy to od indywidualnej potrzeby dziecka.

Jeśli Twój maluszek przybiera prawidłowo na wadze, to się nie martw. Dziecko samo będzie regulowało podaż pokarmu. 

Jeśli wypryski na skórze dziecka nie znikną, maluch będzie po karmieniu niespokojny, płaczliwy, jego brzuszek będzie wzdęty. Może to świadczyć o kolce. Powinnaś zgłosić się do lekarza pediatry, który pomoże Ci w wyborze rodzaju mleka dla Twojego dziecka.

Na rynku dostępne są różne rodzaje mleka i nie będzie problemu ze zmianą.

Gdy maluch nie jest głodny to:

Oznaki głodu u niemowlęcia:

Twarda kupka Twojego dziecka może świadczyć o małej ilości płynów w organizmie dziecka. Gdy karmisz malucha tylko sztucznie, musisz mu podawać płyny do picia.

Ilość płynu wypitego w ciągu doby, powinna wynosić tyle, ile podajesz dziecku mleka na jedno karmienie.

Oczywiście, gdy są upalne dni, ilość podawanego dziecku płynu powinna być większa. Możesz podawać małemu wodę źródlaną, niegazowaną, nisko-zmineralizowaną. Może być woda ze studni oligoceńskiej. Przed podaniem powinnaś ją przegotować. Na butelkach jest zazwyczaj napisane, czy mogą ją pić niemowlęta.

Jeśli chcesz, możesz podawać małemu herbatkę z rumianku, koperku lub specjalnie przeznaczone herbatki dla niemowląt z firmy Hipp.

Nie podawaj nawet słabej czarnej herbatki, gdyż zawarta w nie teina może hamować przyswajanie u dziecka: wapnia, żelaza i witaminy C.

Po otwarciu butelki woda jest zdatna do użycia przez 24 godziny.

Nie podawaj dziecku, które ma 2 miesiące, soków np. z kartonu.