Jestem w 24 tygodniu ciąży. Mam skurcze macicy. Czy to fizjologia?

Około 24 tygodniu ciąży, kobiety mogą odczuwać skurcze macicy. Nazwane są one, skurczami Braxtona – Hicksa. Ciężarne odczuwają je jako: ściskanie brzucha np: pasem gumowym, drętwienia skóry na brzuchu, twardnienia brzucha. Skurcze te, są fizjologiczne i nie są zagrożeniem dla dziecka i matki. Macica po prostu ćwiczy i przygotowuje ciało kobiety do porodu. Skurcze Braxtona – Hicksa, pojawiają się około 20 tygodnia ciąży.

Skurcze Braxtona – Hicksa, rozpoczynają się od góry brzucha i schodzą ku dołowi. Trwają średnio około 30 sekund. Z biegiem trwania ciąży, skurcze te, stają się mocniejsze, silniejsze, bardziej bolesne i częstsze.

Czasami w czasie trwania skurczy, kobieta ciężarna: nie może się wyprostować,chodzić czy wykonać prostych czynności domowych, które do tej pory nie sprawiały jej trudności.

Skurcze Braxtona – Hicksa najczęściej, pojawiają się podczas :

Aby zmniejszyć dyskomfort ciężarnej związany ze skurczami, można:

Gdyby skurcze macicy były bardzo bolesne, regularne, stawały się coraz mocniejsze, utrzymywały się przez dłuższy okres czasu, należy zgłosić się do lekarza, by podczas badania, wyeliminować ewentualne zagrożenie porodem przedwczesnym.