Jakie są konsekwencje nieleczenia ciemieniuchy u dziecka?

Odpowiedź specjalisty:

Ciemieniucha pojawia się najczęściej u dziecka około 3-6 tygodnia życia  i zanika około 3 miesiąca. Spowodowana jest zwiększoną pracą gruczołów, na skutek hormonów matki pozostających w organizmie dziecka jeszcze przez kilka tygodni.

Ciemieniucha to tłusta, przypominająca łuski pierwotnie, biała, później zmieniająca się w kolor żółty skorupa, najczęściej występująca na główce dziecka. Jest uciążliwa dla rodziców.

Dziecka ciemieniucha nie boli, nie swędzi, nie piecze. Nieleczona może doprowadzić do infekcji skóry, zapalenia a czasami do wysięków. Czasami może rozprzestrzeniać się na twarz malucha (nosek, szyję i za uszkami dziecka). Gdy do tego już dojdzie, koniecznie musisz zgłosić się z dzieckiem do lekarza pediatry lub dermatologa.

Ciemieniucha może być przyczyną alergii lub atopowego zapalenia skóry u dziecka, które niestety trzeba leczyć farmakologicznie, gdyż domowe sposoby leczenia w tym przypadku nie przynoszą efektu.

Nieleczona ciemieniucha powoduje powstanie twardej skorupy na główce dziecka utrudniając oddychanie skóry, leczenie jej jest trudne, wymaga systematyczności i jest długie. Czasami zdarza się, że nawet 2 letnie dzieci mają ciemieniuchę.

W początkowym stanie, leczenie ciemieniuchy może trwać do 14 dni. Zaznaczyć należy, że ciemieniucha może się nawracać. Najlepiej zacząć leczyć ciemieniuchę w początkowym stadium, gdy łuski są koloru białego i nie jest ich dużo. Wtedy leczenie jest krótsze i mniej uciążliwe.

Gdy pojawią się na główce pierwsze objawy, można je natrzeć oliwką, odczekać około 30 minut, później umyć główkę dziecka szamponem przeznaczonym dla dzieci, wyczesać miękką szczoteczką i posmarować kremem. Nie wolno zdrapywać paznokciem, twardą szczoteczką łusek u dziecka, gdyż można podrażnić skórę malucha.

Gdy ciemieniucha jest długotrwała, można w główkę dziecka wmasować oliwkę, następnie położyć na zmienione miejsce gazik nasączony oliwką i nałożyć dziecku bawełnianą czapeczkę, by oddychała skóra główki.

Gdy zabiegi z oliwką nie przynoszą efektów można spróbować ciepłą wodę zmieszać z płatkami owsianymi lub pszennymi, nałożyć i lekko wmasowywać papkę we włosy malca. Papkę należy nałożyć na około 30 minut, później w celu lepszego wyczesania łusek, polać główkę rozrobionym krochmalem (woda + mąka ziemniaczana).

Przy niwelowaniu ciemieniuchy możesz zastosować: oliwkę z migdałów, niesolone masło, oliwkę salicylową (nieprzyjemnie pachnie i brudzi ubrania, może być przyczyną skutków ubocznych. Zawsze skonsultuj jej używanie z lekarzem). Główkę można też spłukiwać wywarem z liści brzozy lub lipy, które powodują zmniejszanie wydzielania łoju na główce.

Pamiętaj, aby po każdym zabiegu posmarować główkę dziecka kremem nawilżającym skórę. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko miało estetyczny wygląd, walcz z  ciemieniuchą.

Ciemieniucha u dziecka nie jest czymś kompromitującym rodziców, gdyż zdarza się prawie u wszystkich dzieci. Gdy nie pomogą sposoby domowe w walce z ciemieniuchą, należy zgłosić się do lekarza by wdrożył leczenie farmakologiczne.