Przebieg porodu – czwarty okres

Przebieg porodu dzieli się na cztery okresy. Czwarty okres porodu rozpoczyna się z chwilą odejścia łożyska i trwa 2 godziny po porodzie.

Jest to intensywny nadzór nad kobietą i jej nowonarodzonym dzieckiem. Zaraz po odejściu łożyska położna sprawdza, czy odeszło ono całkowicie i jakim mechanizmem się rodziło. Ogląda się dokładnie łożysko i błony. Patrzy się również na sznur pępowiny, jak jest zbudowany, czy nie ma węzłów prawdziwych lub rzekomych.

W razie gdy położna i lekarz mają wątpliwości, co do całości urodzonego łożyska, konieczne jest wykonanie kontroli jamy macicy.

Niektóre szpitale profilaktycznie wykonują u wszystkich kobiet kontrolę jamy macicy po porodzie. Zapobiega ona ewentualnym krwotokom w połogu.

W czasie gdy położna i lekarz oglądają łożysko, podciągnij macicę do góry. W tym celu złóż obydwie dłonie razem i podciągnij macicę do góry. Zaraz po porodzie jest ona niewielka i twarda. Podciągając macicę do góry, zniwelujesz ucisk na zwieracz pęcherza i odbytu.

Wykonaj również po kilka oddechów torem przeponowym oraz zrób kilka ćwiczeń Kegla. Rozluźnij się. Po ocenie całości łożyska położna sprawdza drogi rodne, pochwę i krocze. Dawniej z łożysk były robione kosmetyki, ale teraz w dobie AIDS czy HCV, łożyska są spalane.

Szycie krocza

Gdy krocze było nacięte, trzeba je zeszyć.

Gdy miałaś znieczulenie do porodu, teraz będziesz miała dodaną dawkę leku, lecz gdy nie miałaś znieczulenia, krocze najczęściej zszywane jest w znieczuleniu miejscowym Lignokainą.

Niektóre kobiety boją się bólu w czasie szycia krocza w znieczuleniu miejscowym, ale gdy krocze jest dobrze znieczulone, to nie musisz odczuwać bólu. Szyje się również pęknięcia krocza. Chroni to kobietę przed powikłaniami oraz późniejszymi problemami w czasie współżycia.

Nie bój się. Nie naprężaj mięśni, nie podnoś pupy do góry, bo wtedy szycie dłużej trwa.

W czasie gdy tobą zajmują się lekarz i położna, dziecko jest ważone, mierzone i badane przez lekarza. Po obejrzeniu ewentualnych obtarć, pęknięć pochwy i krocza położna wykonuje toaletę krocza i przewozi cię na salę intensywnego nadzoru po porodzie.

Pierwsze karmienie dziecka

 

Teraz dołącza do ciebie również najczęściej zawinięte w rożek dziecko. Zaczyna się pierwsze w życiu karmienie.

Nie załamuj się, gdy dziecko nie chce uchwycić piersi. Musisz próbować. Dziecko nie wie, jak ma ssać, musi się nauczyć. Właściwie razem musicie się uczyć karmienia.

Przystawiasz dziecko do piersi pod nadzorem położnej. Dziecko jest najbardziej aktywne do 2 godzin po porodzie, później odreagowuje poród. Śpi do około 35 godzin. Trudno jest wtedy po raz pierwszy przystawić dziecko do piersi.

Gdy dziecko jest przystawione do piersi do 2 godzin i dobrze ssie, to matka najprawdopodobniej nie będzie miała kłopotów z karmieniem. Ale do każdego dziecka trzeba podejść indywidualnie.

Po porodzie

Te godziny po porodzie to okres intensywnego obkurczania się mięśnia macicy. Położna będzie ci sprawdzać co 30 minut tętno, RR, obkurczanie się macicy i krwawienie z dróg rodnych. W tym czasie zatykają się naczynia krwionośne łączące się z łożyskiem.

Gdy proces obkurczania się macicy jest zaburzony może dojść do niebezpiecznych krwawień i krwotoków. Najpierw odchody z macicy są krwiste (podobne do krwi miesiączkowej) w ilości około 250 ml na dobę. Później stają się coraz mniej krwiste aż w końcu zanikają około 6 tygodnia.

Zaraz po porodzie nie zakładaj majtek. Nacięte, pęknięte i zszyte krocze powinno się wietrzyć. Lepiej się goi. Podmywaj się szarym mydłem lub Tantum rosa.

Jeśli chcesz założyć majtki kup siateczkowe z firmy Tena. Nie kupuj innych, gdyż są nieprzewiewne i krocze nie goi się dobrze.

Używaj podpasek wchłanianych, dobrze przepuszczalnych powietrze. Myj się po każdym oddaniu moczu i stolca.

Gdybyś po szyciu krocza odczuwała parcie na kiszkę stolcową, rozpierający ból krocza, duże krwawienie ze skrzepami, natychmiast informuj położną lub lekarza o twoich dolegliwościach.

Po 2 godzinach intensywnego nadzoru położniczego zostaniesz przewieziona na salę matek. Przed przewiezieniem na salę matek opróżnij pęcherz.

W dawnych czasach dziecko było oddzielane od matki i podawane jej tylko na czas karmienia, obecnie dziecko cały czas jest z matką, a na oddziale kobieta uczy się karmić i pielęgnować dziecko pod nadzorem personelu. Może go cały czas obserwować, a o swoich spostrzeżeniach informować lekarza lub położną.