Poród? Ja się boję!

Jeśli rozpoczęła się u ciebie akcja porodowa, z pewnością z lękiem zastanawiasz się co będzie się działo dalej i czy zdołasz przetrwać ból porodowy.

Osoby, które będą się Tobą zajmować (na przykład położna, anestezjolog lub lekarz-położnik), z pewnością udzielą ci więcej informacji na temat metod łagodzenia bólu stosowanych w danym szpitalu lub klinice położniczej. Mamy nadzieję, że jeśli będziesz wiedziała, czego się spodziewać i jaki jest wybór środków przeciwbólowych, narodziny dziecka będą dla Ciebie pozytywnym doświadczeniem.

Jak będzie wyglądał poród?

  • Podczas ciąży możesz odczuwać okazjonalne skurcze macicy. Noszą one nazwę skurczy Braxtona Hicks’a. Kiedy rozpoczyna się akcja porodowa, skurcze pojawiają się regularnie
    i są dużo silniejsze.
  • Skurcze mogą wywołać bóle podobne do miesiączkowych. Zazwyczaj, w miarę wkraczania w dalsze fazy porodu, skurcze stają się coraz bardziej bolesne. Poszczególne kobiety w niejednakowy sposób odczuwają bóle porodowe.
  • Zazwyczaj pierwszy poród bywa najdłuższy.
  • Jeżeli do wywołania lub przyspieszenia porodu zastosuje się środki farmakologiczne, skurcze mogą stać się bardziej bolesne.
  • Większość kobiet korzysta z rozmaitych sposobów radzenia sobie z bólem porodowym. Dobrze jest mieć szerokie horyzonty i elastyczne podejście do zagadnienia. Źródło: http://www.oaa-anaes.ac.uk