Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Dużymi krokami zbliża się twój termin porodu. Bardzo się cieszysz, że już niedługo zobaczysz na własne oczy długo oczekiwane maleństwo. Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy porodu.
Być może martwisz się i niepokoisz, czy zdążysz dojechać na sale porodową do wybranego szpitala, czy nie przyjedziesz za wcześnie i nie będziesz leżała na łóżku, czy dasz radę przetrwać skurcze porodowe, czy dasz radę urodzić maleństwo. Jaki zespól lekarzy i położnych będzie się tobą opiekował w szpitalu, czy nie będziesz krzyczeć w czasie porodu. Wiele jest niejasności i problemów do rozwiązania przed tobą i twoim mężem.
Musisz o tych swoich obawach porozmawiać z lekarzem, położną i własnym mężem czy partnerem.
Od kilku tygodni, czyli w trzecim trymestrze ciąży, bóle krzyży i dołem brzucha nasilają się. Są to fizjologiczne skurcze Braxtona Hicksa.
Jesteś już spakowana. Wszystkie telefony zapisane. Czekasz. Trudno jest bez badania powiedzieć czy to jest poród czy jeszcze nie. Z obserwacji wynika, że nie masz co panikować, gdy:
Ten rodzaj skurczy to skurcze przepowiadające.
Na kilka dni przed porodem, lub na początku akcji porodowej, zazwyczaj odchodzi czop śluzowy.
Jest to wydzielina z pochwy konsystencji kisielu w ilości około 5 ml bezbarwna lub mleczno biała, niekiedy lekko podbarwiona krwią z rozwierającej się szyjki macicy. Jest podobna do białka kurzego.
Na około 2 tygodnie przed porodem u kobiet, które nie rodziły (pierwiastek) i na początku akcji porodowej u wieloródek, główka schodzi do kanału rodnego. Możesz odczuwać wtedy nacisk na miednicę, odbyt oraz czujesz bolesność w podbrzuszu.
Również wtedy zauważasz, ze twój brzuch „opadł”, lepiej ci się oddycha, lepiej śpisz, nie masz duszności. Często oddajesz mocz, w nocy nawet kilka razy budzisz się, aby iść do ubikacji. Niektóre kobiety zakładają podpaski, bo np. w czasie śmiechu czy ruchów dziecka popuszczają mocz. Ale to wszystko minie po porodzie.
Możesz mieć zaparcia. Niektóre kobiety w przeddzień lub w dniu porodu mają nasilony apetyt lub jego brak. Ruchy dziecka stają się mniejsze.
Gdy cię coś zaniepokoi w ruchach dziecka, zgłoś się do szpitala.
Masz uczucie gorąca, kołatanie serca, niepokój to zazwyczaj znak, że poród jest tuż, tuż. Może pojawić się małe krwawienie z dróg rodnych. Prawdę mówiąc, kobiety przeczuwają początek porodu.
Jedź do szpitala, gdy:
Zgłoś się natychmiast do szpitala, jeśli:
Czasem kobiety ciężarne przeczuwają, że coś się dzieje złego bez wyraźniej przyczyny
Zawsze, kiedy obawiasz się o siebie czy życie dziecka, jedź do szpitala. Tam zbada cię lekarz. Będziesz miała wykonane KTG, ewentualnie USG, uspokoisz się i spokojnie poczekasz na poród.