Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Opioidy są morfino-pochodnymi środkami przeciwbólowymi. Do środków przeciwbólowych z grupy opioidów zalicza się zarówno petydyna, jak i diamorfina, (której popularność w Zjednoczonym Królestwie rośnie).
Przykładami innych opiodów są: morfina, meptazinol, fentanyl i remifentanil.
Dla szybszego działania, opioidy mogą być także podawane dożylnie za pomocą urządzenia pompującego, uruchamianego przez pacjentkę umieszczonym na pompce przyciskiem. PCA jest do uzyskania w niektórych szpitalach, kiedy znieczulenie zewnątrzoponowe (zastrzyk w okolicę kręgosłupa, blokujący zdolność czucia w dolnych partiach ciała) jest niemożliwy wykonania lub nie życzysz sobie jego zastosowania.
PCA umożliwia samodzielne pobieranie niewielkich dawek opioidów, w momencie kiedy uważasz je za potrzebne.
Własnoręcznie kontrolujesz ilość przyjmowanego środka. Ze względów bezpieczeństwa, PCA ogranicza tempo pobierania opioidu.
Należy pamiętać, że przy używaniu PCA przez dłuższy czas, opioidy mogą skumulować się w organizmie i pogłębić ewentualne działania uboczne u Ciebie i dziecka.Nieliczne oddziały położnicze oferują PCA z zastosowaniem opioidu o nazwie remifentanil. Organizm bardzo szybko przyswaja remifentanil i efekt każdej dawki nie jest długotrwały. Ten opioid ma bardzo silne działanie przeciwbólowe, ale też zwiększa prawdopodobieństwo spowolnienia oddechu i funkcja oddychania musi być dokładnie monitorowana. Natomiast, z racji krótkotrwałych efektów działania, nie ma on wpływu na dziecko (Źródło: http://www.oaa-anaes.ac.uk).