Zastój miejscowy piersi – przyczyny, objawy i leczenie

Zastój miejscowy piersi jest blokadą w górno – lub dolnozewnętrznym segmencie piersi i jest najczęściej spowodowany zablokowaniem jednego przewodu wyprowadzającego.

Jeśli zablokowanych jest kilka przewodów koło siebie, zastój może dotyczyć całego segmentu piersi. Najczęściej zdarza się to w czasie nawału mleka w pierwszych dniach po porodzie lub też w późniejszym okresie karmienia.

Zastój miejscowy piersi – przyczyny

Najczęstszą przyczyną tej dolegliwości jest:

Objawy

W przypadku zastoju miejscowego w jednym miejscu gruczołu piersiowego pojawia się wrażliwe zgrubienie, czasem samoistnie bolesne. Skóra piersi nad chorym miejscem może być lekko zaczerwieniona, ocieplona. Wzrost temperatury ciała karmiącej nie powinien przekraczać 38 °C. Cały proces rozwija się powoli.

Czasami karmiąca nawet nie zauważa zmiany, dopóki nie dojdzie do zapalenia piersi.

Sposoby na zastój

Oglądaj więc swoje piersi, reaguj na każdą zauważoną zmianę. Powiedz o niej lekarzowi lub położnej rodzinnej. Musisz szybko reagować, aby nie doszło do zapalenia.

Spróbuj lekko zmienione miejsca masować bardzo delikatnie w kierunku brodawki. Przyłóż na zmienione miejsce ciepły okład z kozieradki lekarskiej. Jest dużo pochlebnych opinii samych karmiących na temat skuteczności tego zioła w przypadku zastojów w piersiach. Właściwie to każda przyszła matka powinna się zaopatrzyć w to zioło, nie jest ono drogie a skuteczne.

Skoryguj technikę karmienia dziecka. Gdy dziecko dobrze ssie, to tylko w czasie nawału pokarmu, możesz ściągnąć trochę mleka. W innym przypadku odciąganie mleka nie jest polecane, bo zbyt długie odciąganie pokarmu może doprowadzić do niepotrzebnej nadprodukcji mleka i zwykle przysporzy to wam kłopotu.

Nie rób długich przerw nocnych w karmieniu. Nie podawaj dziecku innego mleka niż swój pokarm, chyba że masz zalecane dla niego inne karmienie. Nie dopuść do zastoju pokarmu.