Powrót do karmienia piersią – jak to zrobić?

W większości przypadków laktację można przywrócić na wcześniejszym poziomie, ale potrzeba na to dużo samozaparcia, motywacji, czasu oraz chęci samej matki. Musi mieć ona wsparcie najbliższych osób.

Relaktację można przywrócić poprzez skorygowanie błędów karmienia. Zwiększenie stymulacji gruczołów piersiowych można uzyskać, przystawiając dziecko do piersi w dzień co 1,5 godziny i w nocy co 3 godziny.

Jeśli dziecko nie chce ssać, trzeba go do tego zachęcić. Gdy dziecko przybiera na wadze tygodniowo 90 – 100 gram, to można mu podać dziennie (wg Nancy Mohrabacher) około 60ml innego pokarmu.

Jeśli twoje dziecko przybywa mniej niż 90 gramów tygodniowo, to możesz mu podać 5 razy dziennie po 60 ml innego pokarmu.

Aby zwiększyć laktację możesz pić zioła mlekopędne, tak jak koper włoski, anyż, czarnuszkę, rutwicę. Dostępne są też gotowe mieszanki ziół produkowane przez Herbapol.

Bardzo dużą rolę w przywróceniu prawidłowej laktacji odgrywa wsparcie partnera i rodziny.

Próby przywrócenia laktacji na pewno nie są łatwe, jednak nie należy się zrażać. Sukces, kiedy go wreszcie osiągniemy, będzie wielką nagrodą zarówno dla nas jak i dla naszego dziecka.