Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
W wyniku przemian hormonalnych w pierwszych dniach po porodzie obserwujesz dużą wrażliwość brodawek piersiowych. Popękane i bolesne brodawki męczą wiele kobiet.
Wrażliwość brodawek jest największa w pierwszym tygodniu po porodzie, później stopniowo zanika. Jednym matkom nie sprawia to kłopotu, inne odczuwają ból brodawek jako bardzo dokuczliwy. Jest to stan przejściowy, ale może prowadzić, ze względu na stan psychiczny matki, do blokowania odruchu samoistnego wypływu pokarmu, zaburzenia laktacji i w końcu do odstawienia dziecka od piersi.
Pierwsze objawy bólu brodawek możesz odczuwać już w drugim dniu karmienia. Szczególny ból jest najczęściej odczuwany podczas pierwszych ruchów ssących dziecka.
Jeśli ból brodawek przedłuża się powyżej trzech dni, brodawki stają się zaczerwienione, pękają lub krwawią, musisz szukać przyczyny, dlaczego tak się dzieje.
Najczęściej odpowiada za to nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi lub zaburzony odruch oksytocynowy.
W pierwszych dniach po porodzie uczysz się przystawiania dziecka do piersi, a dziecko uczy się poprawnie ssać i wtedy najczęściej dochodzi do pękania i większego bólu brodawek.
Dziecko chwyta pierś zbyt płytko lub nieprawidłowo ustawia język, raniąc brodawkę. Podanie smoczka dziecku także może być przyczyną bólu brodawek.
Matki często odczuwają ból w przypadku brodawek płaskich lub wklęsłych.
Rzadszą przyczyną bólu brodawek może być:
Ból i uszkodzenie brodawek najczęściej doprowadza do poważnych zaburzeń w karmieniu naturalnym. Matka jest zestresowana, zniechęcona, a karmienie, zamiast sprawiać jej przyjemność, staje się złą koniecznością.
Matka karmi rzadziej, nieefektywnie, co z reguły prowadzi do spadku produkcji mleka. Dlatego nie można dopuścić do takiego stanu.
Pierwszym i najważniejszym krokiem w tym przypadku jest skorygowanie i poprawienie techniki karmienia, zaprzestanie mycia i wycierania brodawek przed każdym przystąpieniem do karmienia, szczególnie mycie brodawek wodą z mydłem.
Jeśli przyczyną jest nawał lub zastój pokarmu, należy trochę pokarmu odciągnąć, aby dziecko mogło dobrze uchwycić pierś.
W razie krótkiego wędzidełka, musisz się udać do lekarza chirurga, aby wykonał podcięcie wędzidełka.
Oto 9 sposobów na polepszenie procesu gojenia się popękanych i bolących brodawek:
Nie przerywaj karmienia nawet w przypadku popękanych brodawek. To przejdzie. Możesz odciągnąć pokarm i podać go dziecku łyżeczką lub kubeczkiem.
Często matki próbują karmić dziecko przez kapturek lub osłonkę sutka. Ssanie piersi przez kapturek różni się od ssania piersi bez niego. Kapturek najczęściej zaburza laktację. Jednak są takie sytuacje, że matka musi karmić za pomocą kapturka, jednak jak najszybciej (gdy brodawki są nieco wygojone lub w przypadku brodawki wklęsłej jest ona już na tyle wyciągnięta, że dziecko może ssać) matka powinna próbować przystawiać dziecko do piersi bez osłonki.
Bolesność brodawek może wystąpić również w późniejszych okresach laktacji. Powodem tego może być:
Bolesne brodawki to przejściowy problem, z którym można sobie poradzić i który nie trwa długo, a przy odpowiednim postępowaniu możesz zapobiec pękaniu brodawek. Wówczas zobaczysz, że karmienie malucha będzie dla ciebie radością. Pamiętaj nie ma lepszego i bardziej zdrowszego pożywienia dla dziecka jak twoje mleko.