Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Moje dziecko źle chwyta pierś. Niby ssie, jednak często chce być przystawianym do piersi, właściwie to cały czas albo ssie, albo śpi. Gdy chcę odstawić maleństwo, to płacze.
Coś jest nie tak z tym moim karmieniem. Myślę, że przyczyną tej sytuacji jest to, że moje dziecko źle chwyta pierś. Jest na to rada, nie załamuj się. Nie podawaj mleka maleństwu przez smoczek.
Nieprawidłowy sposób chwytania przez dziecko piersi łatwo jest zauważyć. Wtedy maluch:
Dodatkowo podczas karmienia słychać cmokanie i mlaskanie, a ty odczuwasz silny ból brodawek.
Prawidłowe ułożenie ust i języka dziecka w czasie karmienia to nie lada umiejętność. Czasami dziecko może nauczyć się źle chwytać pierś już od pierwszych karmień szpitalu, ty myślałaś, że dobrze karmisz, a nikt nie udzielił ci fachowej pomocy, nie wyjaśnił, jak dobrze przystawiać dziecko do piersi. Teraz są tego efekty, dziecko powiela złe nawyki. Aby to zniwelować, musisz trochę poćwiczyć.
Po pierwsze ćwicz szerokie otwieranie buzi dziecka. Musisz się do tego przyłożyć, początkowo będzie ci trudno, ale nie zniechęcaj się. Umytym palcem wskazującym masujesz najpierw dolną a później górną wargę.
Musisz spokojnie, stanowczo, miłym tonem, głośno powiedzieć „otwórz, otwórz”, jednocześnie szeroko otwierając swoje usta, jakbyś miała wypowiedzieć „Aaaa”.
Powtarzaj to do momentu, gdy dziecko szeroko otworzy buzię, wtedy wsuń do jego ust palec opuszką do góry. Musisz zwrócić uwagę, aby dolne wargi dziecka były wywinięte. Czynność powtarzaj dopóki maluch nie otworzy szeroko buzi. Możesz sobie pomóc, obniżając palcem bródkę dziecka.
Następnym ćwiczeniem jest ćwiczenie prawidłowego układania języka dziecka. Cofanie języka możesz stwierdzić poprzez badania funkcji ssania metodą „na palcu”. Gdy dziecko dobrze ssie, owinie swój języczek wokół twojego palca i poczujesz mocne ruchy ssące, a w kąciku ust dziecka zobaczysz rąbek języka. Natomiast gdy język jest źle ułożony, musisz wykonać ćwiczenie.
Podrażnij wargi dziecka i czekaj na otworzenie buzi. Gdy dziecko szeroko otworzy buzię, mówisz: „połóż język”, a swój palec z opuszką ku górze wsuwasz dopiero wtedy, gdy maluch położy języczek i zakryje nim dziąsła i dolną wargę. Następnie obracasz palec w stronę języka, aby język był pod palcem. Obniżając kącik ust dziecka sprawdź, czy język prawidłowo pracuje. Na koniec wysuwasz palec z buzi dziecka, lekko uciskając na język.
Takie samo ćwiczenie możesz wykonać przy piersi. Gdy dziecko uchwyci tylko brodawkę, musisz przerwać karmienie i mocniej wcisnąć mu pierś do buzi. Jeśli maluch źle uchwyci pierś, da ci o tym znać. Pierwsze ruchy ssące malca będą szybkie, wciągające pierś do buzi, dopiero następne będą wolniejsze i głębsze. Musisz wsłuchać się w odgłosy płynące z buzi dziecka. Nie możesz słyszeć mlaskania, cmokania. Będziesz czuła, jak z twojej piersi uwalnia się pokarm.
By upewnić się, że dziecko jest dobrze przystawione do piersi, zobacz czy:
Karm dziecko dopóki samo nie zrezygnuje i nie wypluje piersi. Po karmieniu najczęściej maluch zasypia. Wówczas obydwoje jesteście spokojni i zadowoleni.