Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Każda kobieta, która urodziła dziecko, jest go w stanie wykarmić. Faktyczny niedobór pokarmu zdarza się rzadko.
Prawie zawsze zdarzają się kryzysy laktacji, jedne matki doświadczają ich częściej, a drugie wcale nie zauważają, że następują. Kryzysy laktacji spowodowane są zmianami hormonalnymi u matki, stresem, zmęczeniem lub też nagłym zapotrzebowaniem dziecka na pokarm. Występują zazwyczaj w 3 i 6 tygodniu po porodzie oraz około 3 i 6 miesiąca życia dziecka. Czas ten po prostu należy przetrwać, musisz wtedy częściej przystawiać dziecko do piersi.
Kryzys nie trwa długo, zazwyczaj 2 – 3 dni.
Matki wtedy najczęściej zniechęcają się i podają dziecku dodatkowy pokarm z butelki.
Przedstawiamy najlepsze sposoby radzenia sobie z kryzysem. Należy przede wszystkim:
Bywają również rzeczywiste przyczyny niedoboru pokarmu:
Zaburzenia pokarmu mogą być spowodowane stresem, bólem lub zmęczeniem.
Czasem niektóre matki nie wierzą, że mogą wykarmić swoje dziecko, a nie mają wsparcia innych bliskich osób.
Niektóre leki, które matka musi przyjmować ze względu na swój stan zdrowia mogą zaburzać laktację.
Zdarza się, że matki po prostu nie chcą karmić swojego dziecka z rożnych przyczyn. Najczęściej związane jest to z pracą zawodową, czasem wynika to z niewiedzy lub złych doświadczeń z karmieniem naturalnym innych bliskich osób czy znajomych.
Palenie papierosów, nadużywanie używek czy picie alkoholu także osłabia laktację.
Zdarza się też, że następna ciąża jest przyczyną zaburzeń wyzwalania pokarmu i zaprzestania karmienia (gdy kobieta zachodzi w ciążę w czasie karmienia naturalnego, dziecko zazwyczaj samo odstawia się od piersi).
W większości przypadków laktację można przywrócić na wcześniejszym poziomie, ale potrzeba na to dużo samozaparcia, motywacji, czasu oraz chęci samej matki. Musi mieć ona wsparcie najbliższych osób. Relaktację można przywrócić poprzez skorygowanie błędów karmienia. Zwiększenie stymulacji gruczołów piersiowych można uzyskać, przystawiając dziecko do piersi w dzień co 1,5 godziny i w nocy co 3 godziny.
Jeśli dziecko nie chce ssać, trzeba go do tego zachęcić. Gdy dziecko przybiera na wadze tygodniowo 90 – 100 gram, to można mu podać dziennie (wg Nancy Mohrabacher) około 60ml innego pokarmu.
Jeśli twoje dziecko przybywa mniej niż 90 gramów tygodniowo, to możesz mu podać 5 razy dziennie po 60 ml innego pokarmu.
Aby zwiększyć laktację możesz pić zioła mlekopędne, tak jak koper włoski, anyż, czarnuszkę, rutwicę. Dostępne są też gotowe mieszanki ziół produkowane przez Herbapol.
Bardzo dużą rolę w przywróceniu prawidłowej laktacji odgrywa wsparcie partnera i rodziny.
Próby przywrócenia laktacji na pewno nie są łatwe, jednak nie należy się zrażać. Sukces, kiedy go wreszcie osiągniemy, będzie wielką nagrodą zarówno dla nas jak i dla naszego dziecka.