Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Czy karmienie piersią jest uzależnione od rodzaju przebytego porodu? Czy znieczulenie ma wpływ na możliwość karmienia piersią? Z pewnością zadawałaś sobie te pytania. Pamiętaj, że rodzaj porodu, czy był on naturalny, ze znieczuleniem zewnątrzoponowym czy też ogólnym, nie wyklucza karmienia piersią maleństwa.
Oczywiście, najprościej jest przystawiać dziecko do piersi po porodzie naturalnym, a najtrudniej po znieczuleniu całkowitym. Jednak dla zdeterminowanej i chcącej karmić piersią mamy, są to przeszkody do pokonania. Po prostu nastaw się psychicznie, że będziesz karmić dziecko piersią i kieruj się ku wyznaczonemu zadaniu.
Po porodzie prawidłowym, fizjologicznym dziecko może ssać pierś od razu.
Po znieczuleniu zewnątrzoponowym będziesz przytomna i możesz karmić dziecko (mimo, że musisz leżeć płasko). Położna pomoże ci wybrać jak najbardziej odpowiednią pozycję karmienia dla ciebie i dla dziecka.
Obecnie po cięciu cesarskim też natychmiast możesz karmić dziecko.
Gdy masz przeciwwskazanie do znieczulenia zewnątrzoponowego i jesteś znieczulana ogólnie, przystaw dziecko do piersi, gdy się wybudzisz. Nauczysz się karmić nieco później. Możesz pod nadzorem położnej dziecko przytulać, całować, przyzwyczajać się do niego. Te twoje poczynania zaowocują później, gdy już będziesz mogła karmić.