Jak karmić piersią wcześniaka?

Mleko matki, która urodziła wcześniaka jest znakomicie przystosowane do jego potrzeb. Ma inny skład niż mleko matki noworodka, który narodził się w terminie. Dowiedz się zatem jak karmić piersią wcześniaka?

Jeśli dziecko urodziło się przed 34 tygodniem ciąży lub waży poniżej 1800 gram, może mieć kłopoty ze ssaniem piersi. Należy wtedy odciągać pokarm i podawać go dziecku (oczywiście zależy to od stanu ogólnego dziecka oraz zgody lekarz neonatologa).

Najczęściej mamy odciągają pokarm do specjalnych pojemników, które można kupić w aptece, przekazują na oddział, gdzie leży ich pociecha i tam dziecko jest karmione przez personel odpowiednim sposobem dostosowanym dla danego dziecka.

Gdy dziecko już można wyjąć z inkubatora, można przystawić go do piersi pod nadzorem personelu, oczywiście wszystko za zgodą lekarza. Jeśli dziecko urodzi się po 34 tygodniu ciąży i jego stan zdrowia pozwala na karmienie, nie ma z przystawieniem do piersi większych problemów. Takie dziecko ssie krócej.

Aby nauczyć się dobrze karmić, trzeba dużo cierpliwości, zaangażowania i pomocy osób, które są przychylne karmieniu piersią, a takich jest teraz coraz więcej w naszym społeczeństwie.