Jak karmić dziecko piersią w gorące dni?

Na dworzu jest dość gorąco, słońce przygrzewa, a ty zastanawiasz się, jak masz karmić dziecko piersią, czy podawać mu dodatkowo picie i w jakiej ilości.

Spróbujemy rozwiązać ten problem. Wiele mam zastanawia się, czy zmiana diety, słońce, kąpiele w morzu mogą źle wpłynąć na skład kobiecego pokarmu. Nic bardziej mylnego.

W lecie dostępnych jest bardzo dużo owoców i warzyw. Możesz je jeść, ale wprowadzaj je do swego menu stopniowo.

Zjedz jakiś owoc, czy dodaj ulubione warzywo do zupy, jeśli zobaczysz, że dziecku nic nie jest, to za 2 dni możesz sobie pozwolić na więcej. Uważaj na truskawki, bo są bardzo alergenne.

Po ukończeniu 3 miesiąca życia dziecka, możesz do swojego menu wprowadzić młodą kapustę, czereśnie, poziomki.

W czasie gorących dni przystawiaj dziecko częściej do piersi, bo mleko matki dzieli się na dwie fazy. Początkowo mleko zawiera więcej wody i dziecko po prostu chce się napić.

Wieczorem, gdy będzie chłodniej, maluch na pewno zasiądzie do mlecznej uczty. Gdy karmisz dziecko wyłącznie piersią, nie podawaj dziecku nic dodatkowego do picia nawet w upalne dni. Przystawiaj go do piersi co półtorej godziny.

Możesz czasami się trochę poopalać na słońcu, pod warunkiem że będziesz używać kremów z filtrem dla dzieci. Część składników tego kremu przejdzie przez skórę do pokarmu.

Nie opalaj się bez biustonosza. Skóra brodawek jest bardzo delikatna i może ulec poparzeniu. Wtedy w czasie karmienia możesz odczuwać ból.

Możesz jeść lody i desery sprawdzonych marek, jednak musisz uważać, czy te produkty nie były już wcześniej rozmrożone i zamrożone ponownie (w takim wypadku na opakowaniu widoczny jest szron).

W upalne dni promile alkoholu znikają wolniej, więc gdy planujesz wypić lampkę wina, karm dziecko za 4-8 godzin, bo średnio tyle czasu pozostaje w organizmie matki mała ilość alkoholu niskoprocentowego.

Gdy jest gorąco karmiąca piersią kobieta powinna wypijać około 3 litrów płynów dziennie. Niemowlę średnio wypija około 700 gram pokarmu.

Nie pij wody gazowanej, możesz wywołać u dziecka kolkę. Wodę pij małymi łykami, wtedy organizm szybciej ją przyswoi.

Powinnaś pić wodę, rozcieńczone soki, kompoty, herbatki owocowe, jeść zupy. Unikaj kolorowych napojów, bo są sztucznie barwione.

Gdy karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym musisz w gorące dni je dopoić. Może to być bardzo słaba herbatka, czasami rumianek lub najlepiej czysta woda.

Pamiętaj, dziecko musi wypić w ciągu dnia trzy razy mniej płynów niż ty.

Najlepiej uważnie obserwuj swoje dziecko, ono najlepiej wie, czego potrzebuje i da ci znak, jeśli będzie głodne lub spragnione.