Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Nie ma dobrej recepty na to jak długo karmić piersią dziecko. Nie ma górnej granicy karmienia naturalnego. Mleko matki zmienia swój skład nie tylko w czasie jednego karmienia czy pory dnia. Zmienia ono swój skład równocześnie z wiekiem dziecka.
Dobrze by było, abyś karmiła swe dziecko tak długo jak możesz sobie na to pozwolić, oczywiście po 6 miesiącu życia dziecka.
Warto wspólnie z partnerem uzgodnić, kiedy odstawisz malucha od piersi, uwzględniając przy tym potrzeby własne i dziecka. Na pewno musisz wziąć pod uwagę to, czy karmiłaś dziecko wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia, czy też było to karmienie mieszane.W inny sposób będziesz postępować z dzieckiem karmionym wyłącznie piersią, a w inny z dzieckiem, które było karmione również mieszankami.
Dzieci do 6 miesiąca życia nie mają jeszcze w pełni dojrzałych funkcji trawiennych i obronnych. Po pierwszym półroczu mleko matki powinno być uzupełnieniem produktów stałych. W przypadku alergii lub innych chorób dziecka można ten okres wydłużyć o 2-3 miesiące. Również w sytuacji, gdy matka koniecznie musi wrócić do pracy, możesz skrócić karmienie piersią o 1-2 miesiące.Moment zakończenia karmienia wybiera zazwyczaj dziecko. Są takie dzieci, co rezygnują same z karmienia w 6-7 czy 8 miesiącu życia, są też takie, które mogły by ssać nawet przez kilka lat. Starsze dzieci zazwyczaj chcą się więcej przytulić do matki i bawią się piersią. Jeśli na to pozwolisz, karmienie będzie trwało dość długo.
Zazwyczaj przerwanie karmienia nie może się odbyć z dnia na dzień. Zaleca się stopniowe odstawienie dziecka od piersi, aby strata pokarmu matki, nie była dla dziecka szokiem.
Przy odstawianiu dziecka od piersi równocześnie obserwujemy zarówno siebie jak i dziecko. Jeśli poczujesz, że masz piersi pełne i nie wiesz jak sobie z tym poradzić, skontaktuj się z poradnią laktacyjną. Gdy nie ma takiej poradni w pobliżu twojej miejscowości zadzwoń po prostu do twojej położnej rodzinnej lub na oddział położniczy – tam na pewno uzyskasz poradę.
Możesz też odciągnąć trochę pokarmu abyś poczuła ulgę. Pamiętaj żeby odciągnąć tylko nieznaczną ilość mleka, bo możesz doprowadzić do nadprodukcji pokarmu, a to już bardzo krótka droga do kłopotów z piersiami.
Gdy dziecko zacznie się jąkać, dużo marudzić w ciągu dnia, ssać palec, jest agresywne musisz przesunąć odstawienie dziecka od piersi.Jeśli chcesz wyeliminować karmienie nocne musisz wyjechać na kilka nocy z domu lub późno kłaść się spać, aby dziecko nie miało cię w zasięgu wzroku. Tato w tym czasie może tulić dziecko dać mu coś do picia.
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) proponuje karmienie dziecka wyłącznie pokarmem kobiecym do ukończenia przez niego 6 miesiąca życia oraz utrzymaniem karmienia naturalnego jako uzupełniającego do ukończenia przez dziecko 2-go roku życia.