Prawidłowe przystawianie i karmienie dziecka piersią

Prawidłowe przystawianie i karmienie dziecka piersią jest umiejętnościa, która trzeba się nauczyć. Karmienie piersią nie jest łatwym zadaniem, szczególnie wtedy, gdy masz do czynienia z pierwszym dzieckiem. Najczęściej wtedy, nie do końca wiesz, jak i co robić oraz zastanawiasz się, czy aby na pewno wszystko dobrze robisz.

To są najczęstsze obawy kobiet karmiących naturalnie. Chcąc pomóc ci w rozwianiu wątpliwości i wskazaniu oznak prawidłowego karmienia piersią, stworzyliśmy poniższy krótki przewodnik. Sprawdź, czy postępujesz tak jak należy, a następnie zrelaksuj się i ciesz się wspólnymi chwilami spędzonymi z maleństwem.

Prawidłowe przystawianie i karmienie dziecka piersią ma miejsce gdy:

  1. Jest karmione co najmniej 8 razy na dobę, dobrze ssie oraz ma dobrą pozycję w czasie karmienia.
    Najczęściej dzieci domagają się jedzenia co 1,5 godziny – tyle średnio trwa  trawienie pokarmu kobiecego, a więc wypada kilkanaście karmień na dobę, nie wyłączając pory nocnej. W późniejszym okresie dziecko ssie rzadziej.
  2. Dziecko jest aktywne przy piersi, wyraźnie słychać połykanie, nie słychać mlaskania, karmienie trwa minimum 5-10 minut z jednej piersi. Dziecko samo sobie reguluje czas karmienia. Wiele dzieci spędza przy piersi nawet i pół godziny. Musisz być wtedy spokojna, nie patrz na dzieci innych matek. Do każdego dziecka  trzeba podejść indywidualnie.
  3. Odczuwasz mrowienie, lub ucisk w piersi, pierś jest pusta, czujesz uwalnianie się pokarmu.
  4. Dziecko jest zadowolone, budzi się do karmienia i aktywnie ssie.
  5. Dziecko moczy minimum 6 pieluch na dobę, mocz jest jasny , bezwonny.
  6. Dziecko oddaje smółkę do 2 doby po porodzie.
  7. Dziecko oddaje od kilku do kilkunastu stolców dziennie.
  8. Dobrą oznaką karmienia jest przybór wagi ciała dziecka w tygodniu od 125-210 gramów (lub więcej).