Zapalenie piersi – 14 porad jak leczyć i zapobiegać

Zapalenie piersi u karmiącej matki powstaje najczęściej wtedy, gdy pierś nie jest dostatecznie opróżniona i mleko zalega w pęcherzykach i przewodach mlecznych.

Ucisk zalegającego płynu na ścianki przewodów uniemożliwia dotarcie oksytocyny. Jest wówczas zaburzony prawidłowy skurcz komórek mięśniowych, co uniemożliwia wypływ mleka. Do tej całej sytuacji dołącza się jeszcze infekcja.

Jeśli podejrzewasz zapalenie piersi, udaj się do lekarza. Nie zwlekaj, bo możesz doprowadzić do ropnia piersi, a to już jest bardzo poważna choroba.

 

Jeśli został stwierdzony stan zapalny piersi, jest to znak, że należy zmienić pewne rzeczy:

  1. Popraw technikę karmienia.
  2. Często przystawiaj dziecko do piersi. Karm co 2 godziny, częściej z chorej piersi.
  3. Najlepiej zrób tak: dwa karmienia rozpocznij od chorej piersi, kończ karmienia na zdrowej. Trzecie karmienie rozpocznij od zdrowej piersi a kończ na chorej. Oczywiście porada ta ma zastosowanie w przypadku, gdy ból nie jest tak silny, że uniemożliwia ci karmienie.
  4. Zmieniaj pozycje w ciągu jednego karmienia. Najlepiej wtedy karmi się spod pachy. Przystaw dziecko tak, aby chora okolica piersi znajdowała się od strony bródki dziecka.
  5. Dbaj o dobry wypływ mleka z piersi poprzez np. dobre warunki karmienia: podłóż wygodną poduszkę (są dostępne w sklepach tzw. rogale), zrelaksuj się przez włączenie ulubionej muzyki. Spróbuj odciągnąć niewielką ilość pokarmu przed przystąpieniem do karmienia, pobudzisz w ten sposób odruch oksytocynowy i sprowokujesz większy wypływ mleka.
  6. W przypadku, gdy zawodzą naturalne sposoby wypływu mleka w porozumieniu z lekarzem otrzymasz oksytocynę, która pozwoli ci na lepszy wypływ pokarmu.
  7. Lecz chore, popękane brodawki. Nie dopuść do zakażenia. Po każdym karmieniu posmaruj pokarmem brodawki. Pozwól ślinie dziecka i resztkom pokarmu zaschnąć na niej. Możesz użyć kremu bepanthen. Nie musisz go zmywać przed następnym karmieniem.
  8. Gdy dziecko ssie słabo, nieefektywnie odciągnij pokarm za pomocą laktatora i podaj dziecku kieliszkiem lub łyżeczką.
  9. Po karmieniu stosuj zimne okłady (lód zawinięty w pieluszkę, gotowe żele schładzające). Nie stosuj zimnych okładów na chore miejsca piersi – po prostu omiń je.
  10. Gdy masz wysoką temperaturę weź lek przeciwgorączkowy np. Paracetamol, Ibuprofen.
  11. Dużo wypoczywaj.
  12. Dobrze się odżywiaj.
  13. Ogranicz wizyty gości.
  14. Poproś partnera lub inną osobę, aby ci pomogła w tym czasie w obowiązkach domowych i pielęgnacji  dziecka.
Pamiętaj nie stosuj ciepłych okładów na chore miejsca piersi. Nie masuj piersi, możesz ją tylko delikatnie gładzić. Nie dopuść do uszkodzenia przewodów wyprowadzających piersi masażem. Nie ugniataj ich bo nie dość, że jest to bolesne, to dodatkowo możesz pogorszyć swój stan.

Gdyby wysoka temperatura nie obniżyła się mimo stosowania leków i powyższych zabiegów zgłoś się do lekarza. Po zbadaniu cię i po postawieniu diagnozy, lekarz zaaplikuje bezpieczne leki w czasie karmienia dla ciebie i dla dziecka.