Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Gestoza czyli zatrucie ciążowe to zespół czynników występujących u ciężarnej, który charakteryzuje się: nadciśnieniem, białkomoczem i obrzękami.
Pierwsze objawy występują już po 20 tygodniu ciąży i ustępują dopiero do 48 godzin po porodzie.
Nadciśnienie w ciąży występuje częściej u kobiet:
Gdy wartość mierzonego ciśnienia u ciężarnej jest 140/90 i więcej, uważane ono jest za nieprawidłowe.
Rozróżnia się nadciśnienie przewlekle, stan przedrzucawkowy i rzucawkę.
Jeśli przed 20 tygodniem ciąży wzrost ciśnienia wynosi powyżej 140/90 jest to najprawdopodobniej nadciśnienie przewlekłe. Gdy wzrost ciśnienia jest powyżej 160/110 mamy do czynienia z ciężkim nadciśnieniem przewlekłym. Stopień ciężkości nadciśnienia zależy od wartości ciśnienia rozkurczowego. Jeśli ciśnienie wynosi 160/110, jest to ciśnienie zaliczane do stanów łagodnych.
Obrzęki nie zawsze towarzyszą nadciśnieniu. Kobiety ciężarne skarżą się na obrzęki nawet w ciąży prawidłowej, szczególnie wieczorem, w porze letniej. Obrzęki często pojawiają się u kobiet pod koniec ciąży.
Jeśli obrzęki ustępują po wypoczynku nocnym, to nie ma się czym martwić. Należy jednak ten stan zgłosić lekarzowi podczas wizyty kontrolnej.
Wskazane jest tez mierzenie ciśnienia 2 razy dziennie. Jeśli wartości ciśnienia nie przekraczają 140/90 to nie ma obawy o stan zdrowia twojego i dziecka. Warto wtedy więcej wypoczywać, ograniczyć podaż płynów i soli. Wykluczyć z menu produkty smażone na głębokim oleju i tłuste. Można je zastąpić mięsem gotowanym i warzywami.
Obrzęki występujące w gestozie najczęściej są wynikiem mechanizmu obronnego organizmu. Jeśli są to obrzęki uogólnione (całego ciała) i nieustępujące po wysiłku nocnym, nagły przyrost masy ciała, powyżej 4 kg na miesiąc lub 2 kg na tydzień przy normalnej diecie, musisz udać się do lekarza aby zlecił odpowiednie leczenie i dietę.
Następnym objawem gestozy jest białkomocz. W tym przypadku laboratoryjnie określa się ilość wydalonego białka z moczem podczas dobowej zbiórki moczu. Na tej podstawie można określić stopień zaawansowania gestozy.
Pamiętaj, ciśnienie musi być mierzone na siedząco po odpoczynku, w takich samych warunkach.
Nie zaniedbuj wizyt kontrolnych u lekarza. Ciężarne z gestozą najczęściej są hospitalizowane.
Jeśli nie godzą się na pobyt w szpitalu, a są w grupie ryzyka muszą częściej wypoczywać, swoją dietę wzbogacić zwiększoną ilością białka, ograniczyć wysiłek fizyczny, ściśle wg wskazań lekarza kontrolować ciśnienie, wagę ciała i powtarzać laboratoryjne badanie moczu. W trzecim trymestrze ciąży konieczna jest dodatkowo cotygodniowa kontrola KTG (cotygodniowe monitorowanie dziecka).
Ciężarna z podejrzeniem gestozy powinna:
Pamiętaj, nawet gdy nie wiesz jeszcze czy masz początki gestozy, natychmiast zgłoś się do lekarza gdy zauważysz:
W przypadku rozwoju gestozy ciężarna bezwzględnie powinna być hospitalizowana.