Upławy i zapalenia pochwy w ciąży.

Nieprzyjemne upławy i zapalenia pochwy często nękają kobiety w ciąży. Zwiększone upławy są skutkiem zwiększonej produkcji hormonów.

Są to upławy wodniste, mleczne o łagodnym zapachu. W wielu poradniach i gabinetach lekarskich ginekolog sprawdza pH pochwy papierkiem lakmusowym. Gdy wynik budzi jego obawy, pobiera wymaz z pochwy i zaleca ewentualne leczenie zgodne z  antybiogramem.

Grzybica pochwy

Najczęstszym spotykanym zapaleniem w ciąży jest grzybica pochwy, na którą zapada około 90% ciężarnych. Objawy występują zazwyczaj gwałtownie. Po wieczornej toalecie ciężarna nie odczuwa żadnych dolegliwości, budzi się nad ranem ze swędzeniem, pieczeniem okolicy krocza i warg sromowych. Na bieliźnie zauważa gęste upławy koloru białego lub kremowego przypominające twarożek o zapachu drożdży. Odczuwa ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. Ból odczuwany jest też w czasie zbliżenia.

Najczęstszą przyczyną jest zbyt częste podmywanie się detergentami (źle rozumiana higiena osobista), używanie przez ciężarną dezodorantów intymnych, robienie irygacji pochwy.

Nieodpowiednie kosmetyki używane przez kobietę zaburzają florę bakteryjną pochwy i zmieniają pH pochwy na zasadowe.

Również zbyteczne używanie wkładek umożliwia rozwój bakterii. W czasie podmywania się ciepłą wodą odczuwa się ból. Aby temu zapobiec najlepiej podmywać się mydłem glicerynowym lub szarym. Należy ograniczyć cukier, pić jogurty.

Gdy tylko zauważysz u siebie powyższe objawy, jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Nie należy leczyć się samej domowymi sposobami, zmywać upławów wodą utlenioną lub spirytusem. Gdy kobieta nie będzie leczona, może również zarazić partnera. Pamiętaj, że grzybica to nic wstydliwego. Nie trzeba wstydzić się lekarza tylko powiedzieć mu o swoich dolegliwościach.

Paciorkowiec groźny dla dziecka

Groźny dla dziecka (przy porodzie) jest paciorkowiec beta-hemolizujący. Udowodniono, że żyje z nim około 25% kobiet, jednak jest on niegroźny przed ciążą. Rozwija się w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, okolicach krocza i odbytu, a także w pochwie. Nie leczy się go w ciąży i przed ciążą, dopiero z chwilą rozpoczęcia akcji porodowej rodzącej podawany jest antybiotyk.

Nie zapomnij powiedzieć lekarzowi, że masz paciorkowca, bo tylko wtedy otrzymasz odpowiednie leczenie. W innym wypadku narazisz swoje dziecko nawet na sepsę. 

Bakteryne zapalenia pochwy

Innym schorzeniem jest bakteryjne zapalenie pochwy. Wywołują je bakterie beztlenowe. Ciężarna skarży się na żółte upławy o rybim zapachu, swędzenie i pieczenie pochwy. Czasami dodatkowo wargi sromowe i ujście pochwy są zaczerwienione i obrzęknięte. Lekarz na pewno pomoże wyleczyć to schorzenie.

Rzęsistkowe zapalenie pochwy wywołuje rzęsistek pochwowy. Najczęściej ciężarne dowiadują się o tym przy oddaniu moczu do analizy. Zapalenie to objawia się szarawą, czasami żółto- zielonawą, pienistą wydzieliną z pochwy o bardzo nieprzyjemnym zapachu.

Kobieta równocześnie skarży się na swędzenie i pieczenie okolic warg sromowych i pochwy.

Czasem pojawia się plamienie z pochwy.  W czasie zbliżenia z partnerem kobieta odczuwa ból. Leczeniem objęci są zarówno kobieta jak i mężczyzna.

Leczenie

Wszystkie zapalenia pochwy i okolic intymnych należy bezwzględnie leczyć, nieleczone mogą prowadzić w ciąży do:

10 sposobów zapobiegania

Aby ustrzec się od wspomnianych dolegliwości:

  1. Noś bieliznę bawełnianą, zrezygnuj ze stringów
  2. Nie noś obcisłych, wąskich spodni ze sztucznych materiałów
  3. Śpij w bawełnianej koszuli nocnej, nie w piżamie
  4. Nie śpij w bieliźnie
  5. Pierz bieliznę w płatkach mydlanych czy mydle glicerynowym
  6. Odpowiednio się odżywiaj, pij jogurty, ogranicz cukry
  7. Nie zakładaj bez potrzeby wkładek higienicznych, noś je tylko w przypadku dużych upławów
  8. Nie korzystaj często z basenu
  9. Nie wykonuj irygacji ani płukania pochwy
  10. Podmywaj się mydłem glicerynowym, szarym, lub płynem do higieny intymnej o odpowiednim pH i kwasem mlekowym w składzie; do podmywania nie używaj gąbki, ani myjki, tylko myj się ręką; podmywaj się zawsze od strony pochwy do odbytu.

W Polsce najpopularniejszym płynem do higieny intymnej jest Laci-Bios-Femina, prowadzi on do normalizacji flory bakteryjnej pochwy. Preparat ten jest dobrze tolerowany przez kobiety i właściwie nie ma skutków ubocznych. Innym preparatem używanym przez kobiety ciężarne jest Tantum Rosa. Obydwa te preparaty można zakupić w aptece.

Każdy stan zapalny pochwy należy jak najszybciej wyleczyć. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie problemu. Najważniejszą kwestią jest tutaj właściwa higiena osobista oraz samoobserwacja kobiety ciężarnej.