Hemoroidy – 11 sposobów leczenia i zapobiegania.

Jesteś w ciąży. Do tej pory czułaś się dobrze. Nic ci nie dolegało, aż tu od pewnego czasu nie dość że masz zaparcia, które ciągle się nasilają, to jeszcze nie możesz sobie siąść dobrze na pośladkach, a przy oddawaniu stolca ból odbytu się potęguje. Niestety dręczą cię hemoroidy.

Czasami zdarza się, że wraz z kałem wychodzi trochę krwi. Dodatkowo swędzi cię odbyt. Jeśli powyższy opis jest ci dobrze znany z własnego doświadczenia, nie bój się, gdyż jest to częsta dolegliwość u kobiet ciężarnych. Najprawdopodobniej między innymi z powodu zaparć zaczynają ci się robić żylaki odbytu czyli hemoroidy.

Hemoroidy najczęściej zdarzają się u ciężarnych, które mają predyspozycje do rozszerzeń naczyń żylnych i najczęściej zanikają po porodzie.

Chcąc wyeliminować problem hemoroidów lub przynajmniej go złagodzić, należy zastosować się do poniższych rad:

 1. Unikaj długiego stania i siedzenia (gdy masz siedząca pracę, często wstawaj na chwilę, rozluźnij się, wykonaj kilka kroków).
 2. Nie noś obcisłej odzieży (podkolanówek, skarpetek, pończoch).
 3. Miej wygodne, przewiewne w lecie obuwie, z naturalnych surowców.
 4. Staraj się nie pracować ciężko (umiarkowana aktywność fizyczna zmniejsza powstanie hemoroidów).
 5. Nogi w czasie odpoczynku unieś do góry, podłóż pod stopy koc lub poduszkę.
 6. Dużo wypoczywaj.
 7. Staraj się spać nie na wznak tylko na lewym boku.
 8. W czasie wypróżnienia spróbuj zaciskać i rozluźniać mięśnie odbytu.
 9. Jedz produkty z błonnikiem, owoce, warzywa, surówki.
 10. Pij dużo płynów.
 11. Nie dopuszczaj do zaparć.

Domowe sposoby na hemoroidy

Przy swędzeniu odbytu możesz stosować łagodne żele do mycia, które z pewnością załagodzą dolegliwość. Bardzo dobrze działa także podmywanie się szarym mydłem. Możesz stosować ziele kruszyny, rzewienia, chłodne lub ciepłe okłady z oczaru. Można też  próbować odprowadzić ręką hemoroidy, lekko wmasowując je do środka.

Lekarstwa

Jeśli chcesz natomiast zastosować leki farmakologiczne zgłoś się do lekarza, on cię zbada i zastosuje dla ciebie odpowiednią kurację.

W czasie drugiego okresu porodu, czyli parcia hemoroidy znacznie się uwidaczniają. Będąc jeszcze w szpitalu poproś lekarza o kurację (może to być leczenie czopkami).

Masz problem?