Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Ciąża u jednej pary jest bardzo wyczekiwana, u drugiej mniej, jednak w pierwszym i drugim przypadku ten stan kobiety wyzwala emocje w obu przypadkach.
U jednych i u drugich ciąża to większe lub mniejsze zaskoczenie. Partnerzy kobiet ciężarnych przeważnie przeżywają fakt ciąży partnerki dużo bardziej niż ona sama. Niezależnie od tego czy ciąża była planowana, czy nie, sam ten fakt zmienia życie pary. Myślą, co będzie w pracy, komu pierwszemu powiedzieć o ciąży, jak zareaguje najbliższa rodzina. Mężczyźni różnie reagują na ciążę swojej ukochanej, jedni bardzo się cieszą, inni przechodzą koło tego faktu, niby na pozór obojętnie.
Ciężarna na początku ciąży ma różne nieprzyjemne dolegliwości, nie zawsze wie, jak sobie z nimi poradzić. Najczęściej zastanawia się, czy dziecko rosnące w jej brzuchu dobrze się rozwija, rośnie, bo ona zwraca wszystko, co zje. Kobieta przypomina sobie, że przebywała w zadymionym pokoju, piła alkohol, nie uważała na to, co je, ma do siebie żal, że nie przewidziała ciąży.
Zmęczenie, senność, ciągłe nudności, wymioty, rozdrażnienie powodują, że z cichej, spokojnej kobiety staje się rozdrażniona, nie można z nią spokojnie porozmawiać. Zarówno partner, jak i jej rodzina, kwituje ten stan kobiety, jako zwykłe humory ciężarnej, na co jej reakcja jest różna.
Ciężarna chce większego zainteresowania jej ciążą, dzieckiem, pragnie, aby z nią dzielono obawy, pomagano w przezwyciężaniu dolegliwości ciążowych. Mężczyźni w tej sytuacji nie wiedzą, co mają ze sobą zrobić. Pragną, aby ten pierwszy trymestr ciąży jak najszybciej się skończył i życie wróciło do dawnej codzienności.
Przełom najczęściej następuje wtedy, gdy ciężarna poczuje pierwsze ruchy dziecka lub widzi maleństwo w badaniu USG. Wtedy to mężczyźni najczęściej rozpoznają rączki, nóżki i inne kształty dziecka, chociaż czasami nic na ekranie nie widzą. Natomiast kobiety zaczynają rozróżniać sygnały wysyłane przez dziecko. Są szczęśliwe, że dziecko rozwija się dobrze.
Obydwoje rodzice inaczej patrzą na mające się urodzić dziecko. Myślą, jak urządzić pokój dla malucha, jak zorganizować swoje życie po narodzinach, co zrobić, aby ciąża przebiegała fizjologicznie, zdrowo się odżywiają, dbają o swoje i dziecka bezpieczeństwo, planują remont mieszkania, czasem ślub – wszystko dla mającego urodzić się dziecka. Mają zmieniony stosunek do świata, pracy, znajomych. Zabiegają o sprawy, które nie były dla nich tak istotne przed ciążą.
Drugi trymestr ciąży to duma ciężarnej ze swojego wyglądu. Kobiety są już spokojne, nie maja nudności, wymiotów, czują się komfortowo. Nie denerwują się, są opanowane, robią wszystko dla swojego dziecka. W tym czasie rodzice najczęściej zapisują się do szkoły rodzenia, chcą jak najwięcej dowiedzieć się na temat ciąży, porodu i pielęgnacji dziecka. Szukają dobrego oddziału położniczego, zapisują się do położnej rodzinnej. Są bardzo aktywni, dużo rozmawiają na temat swojego dziecka.
Mężczyźni są bardzo zadowoleni, że ich kobiety są wyluzowane, dbają o siebie, nie są kłótliwe, a ich kaprysy minęły bezpowrotnie.
Trzeci trymestr ciąży to okres obaw o rozegranie porodu, potrzeba dzielenia się swoimi obawami i lękami przez rozpoznaniem początku porodu oraz silne pragnienie zobaczenie własnego dziecka. W tym czasie ciężarne odczuwają duży dyskomfort fizyczny. Ciężko im się oddycha, nie mogą wygodnie się położyć czy wypoczywać.
To, że ciężarna pragnie być już po porodzie, nie zawsze oznacza radosne oczekiwanie na jego odbycie. Kobieta wie przecież doskonale, że czeka ją ból, niepewność, kłopoty z karmieniem. Na kilkanaście dni przed porodem jest już wyciszona, spokojna, mocno wsłuchana w swoje wnętrze, wyczekuje sygnałów, czy już jest czas, by jechać do szpitala. Najczęściej w tym czasie małżonkowie podejmują decyzję o wspólnym porodzie. Chcieliby zobaczyć salę porodową, to wpływa pozytywnie na stan psychiczny ciężarnej, jej późniejsze zachowanie się i rozegranie porodu. Chcą uzyskać jak najwięcej informacji o dziecku, porodzie i ewentualnie kłopotach.
Aby móc mówić o przebiegu porodu, najpierw ty i twój partner musicie dowiedzieć się jak najwięcej o emocjach ciężarnej, a także gdzie szukać wsparcia i ewentualnej pomocy w razie kłopotów.