Ćwiczenia mięśni Kegla – czy tylko w ciąży?

Mięśnie Kegla nazywa się inaczej mięśniami dna macicy. Wiele kobiet sądzi, ze powinny być one sprawne tylko w czasie ciąży. Nic bardziej mylnego.  Należy o nie dbać przez całe życie. Do tego służą ćwiczenia wymyślone przez lekarza Arnolda Kegla.

Ćwiczenia te pozwalają zmniejszyć dolegliwości związane z częstym oddawaniu moczu i jego nietrzymaniem, między innymi u kobiet ciężarnych w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży. Aby wyzbyć się tego nieprzyjemnego problemu, musisz zacząć ćwiczyć mięśnie Kegla jeszcze przed ciążą.

Ćwiczenia pozwolą ci na lepsze uelastycznienie i wzmocnienie mięśni krocza.

Elastyczne i wzmocnione mięśnie pozwolą ci unieść maluszka w czasie ciąży, a umiejętność rozluźniania mięśni pozwoli na łatwiejsze przechodzenie dziecka przez kanał rodny podczas porodu.  Będziesz również mniej narażona w czasie rozwiązania na urazy krocza, a co za tym idzie szybciej wrócisz do formy po porodzie. Ćwiczenia Kegla zaowocują także w późniejszym wieku, będziesz mniej narażona na wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Jak wykonywać ćwiczenia Kegla?

Przyjmij dowolną pozycję, możesz siedzieć, stać w lekkim rozkroku, czy leżeć nogami nieznacznie uniesionymi do góry. Spróbuj zacisnąć mięśnie krocza i odbytu, policz do pięciu i rozluźnij je. Powtarzaj to ćwiczenie kilkakrotnie. Najpierw napinaj mięśnie słabo, rób to powoli, później zaciskaj coraz mocniej, aż do najmocniejszego napięcia, na koniec rozluźniaj mięśnie powoli, aż do całkowitego wyciszenia. Początki będą trudne, ale nie załamuj się i ćwicz wytrwale. Gdy ci się to nie uda, zaciśnij jednocześnie mięsnie krocza i odbytu, przytrzymaj 10 sekund i rozluźnij je. Powtarzaj ćwiczenie przez około 20 minut. Również w czasie mikcji rozluźniaj i zaciskaj powoli odpowiednie mięśnie. Powtórz to kilkakrotnie.

Zacznij ćwiczyć już dzisiaj, a na pewno nie pożałujesz.

Masz problem?