Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Spośród wielu dolegliwości w ciąży na uwagę zasługuje często spotykana wśród ciężarnych bezsenność.
Pojawia się ona na początku ciąży, w pierwszym trymestrze. Wtedy organizm musi bardzo intensywnie pracować, aby zaczynająca swoje życie mała istotka dobrze się rozwijała. Dlatego też ciężarna w tym okresie dużo śpi, czuje się zmęczona. W organizmie zachodzą zmiany hormonalne, progesteron zwiększa senność ciężarnej.
Jednak ten sen często zaburza:
National Sleep Fundation podaje, że około 80 % kobiet w ciąży ma kłopoty z bezsennością.
W drugim trymestrze ciąży sytuacja ma się lepiej. Hormony też są produkowane, ale nie w takim szybkim tempie. Dziecko ułożone jest wyżej w macicy, więc ciśnienie na pęcherz jest mniejsze i nie musisz często korzystać z toalety. Mniej się denerwujesz, mniej niepokoisz, przyzwyczaiłaś się do ciąży, zaakceptowałaś dziecko i swój wygląd. Nie masz huśtawki nastrojów. Poukładałaś niektóre ważne sprawy i z uśmiechem czekasz na dalszy rozwój ciąży.
Trzeci trymestr ciąży, już niedługo zobaczysz swoje maleństwo, a ty znowu nie możesz spać, budzisz się w nocy, jesteś zmęczona. Chcesz, abyś już urodziła. Do snu nie możesz się dobrze ułożyć, każda pozycja jest dla ciebie niewygodna. Odczuwasz silne ruchy dziecka. Dziecko jest coraz to większe, a macica robi się dla niego za mała.
Z czasem przekonasz się, że pozycja na lewym boku z nogami ugiętymi w kolanach jest dla ciebie najlepsza, jeszcze jest lepiej, gdy między nogi włożysz poduszkę.
Znowu częściej musisz korzystać z toalety, również w nocy (dziecko uciska na pęcherz i przewody moczowe, tuż przed porodem główką układa się do dołu). Zgaga, bóle pleców i skurcze łydek są następnym powodem nieprzespanych nocy.
Pod koniec ciąży oddech staje się płytki, więc możesz mieć duszności (na około 2 tyg. przed porodem jest lepiej). Do tego dołącza jeszcze lęk, niepokój, stres, strach przed bólem porodowym, czasem niespokojne sny. W ciąży często zaczynasz też chrapać. Czujesz się ociężała, nie możesz chodzić, bo cię bolą nogi.
Według National Sleep Fundation około 18% ciężarnych skarży się na tę dolegliwość.
Aby w tym trudnym okresie w miarę dobrze się czuć, wypróbuj skuteczne sposoby na złagodzenie bezsenności:
Pamiętaj, by nie zażywać żadnych leków na własną rękę, bo może to zaszkodzić tobie i twojemu dziecku. Przy następnej wizycie u lekarza poinformuj go o swoich kłopotach ze snem, na pewno coś ci doradzi.