5 objawów duszności

Przyszłe mamy bardzo często cierpią na niewielką duszność podczas ciąży. Ciężarne mogą panikować, że to jest poważny i niepokojący objaw lub choroba. Nic bardziej mylnego.

Duszność może pojawić się około 12 tygodnia ciąży, nawet u osób niepalących, osób nie cierpiących na alergię i bez objawów przeziębienia.

W początkowej fazie ciąży, duszności są objawem trwającego dziewięć miesięcy okresu wyczekiwania na maleńką istotkę, która najczęściej  przewraca całe nasze życie do góry nogami. Na początku ciąży twój organizm musi się przystosować do zaopatrzenia w tlen dwie osoby. Musisz wtedy oddychać częściej,  bardziej głęboko, przy czym naczynia krwionośne rozszerzają się, aby transportować więcej tlenu. Zwiększa się też ilość krążącej krwi w twoim organizmie. Nie potrwa to długo – trzeba to po prostu przeczekać.

Około 30 tygodnia ciąży duszność pojawia się u prawie wszystkich ciężarnych. Jest ona spowodowana uciskiem i przesunięciem do góry przepony przez coraz to większą macicę ciężarnej.

Macica przesuwając przeponę w górę jednocześnie uciska płuca i serce. Tak będzie się działo do około 37 tygodnia ciąży. Później brzuch opada, a dziecko obniża się w dół kanału rodnego i tym samym odbarcza  przeponę, płuca i serce.

Duszność objawia się zazwyczaj podczas cięższej pracy, przy wchodzeniu na schody, gdy wypoczywasz w pozycji na plecach. Jest ci wtedy ciężko, nie możesz złapać  powietrza, jesteś spocona, bardzo słaba, a skórę masz bladą.

Pamiętaj, że czasami duszność jest objawem cukrzycy w ciąży lub anemii, dlatego konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli jesteś przeziębiona, masz nieco podwyższoną temperaturę i odczuwasz duszność, również zgłoś się do lekarza, nie czekaj aż choroba się rozwinie.

Zobacz także:
Masz problem?