Pierwsze zakupy, czyli co będzie ci potrzebne zaraz po porodzie.

Jesteś absolutnie pewna, że gdy twoje dziecko przyjdzie na świat, będziesz je karmiła piersią. Nie dopuszczasz do siebie myśli, że z różnych przyczyn może być inaczej i słusznie – pozytywne nastawienie zbliża cię do sukcesu w tej dziedzinie. Będzie ci jednak potrzebnych parę akcesoriów, w które dobrze jest się zaopatrzyć jeszcze przed porodem.


Co jest niezbędne?

Z cała pewnością przyda ci się laktator. Na początek wystarczy laktator ręczny, do doraźnego odciągania pokarmu. Na rynku dostępne są również laktatory elektryczne, ale o ich zakupie pomyślisz dopiero potem, jeśli z jakichś przyczyn będziesz musiała regularnie odciągać pokarm (np. będziesz planowała szybki powrót do pracy).  Z całą pewnością wybierzesz odpowiedni dla siebie. Do kompletu przydadzą ci się różne pojemniki i torebki do przechowywania i zamrażania pokarmu.

Kolejnym niezbędnikiem jest komplet wkładek laktacyjnych. Oczywiście nie jesteś w stanie przewidzieć czy w ogóle będą ci potrzebne, dlatego na początek wybierz miękkie, ale najprostsze i najtańsze. Byłoby dla ciebie niezwykle krępujące, gdyby nieustabilizowana na początku laktacja zaplamiła ci bluzkę np. w momencie wyjścia ze szpitala.


Co jest bardzo przydatne?

Poduszka w kształcie fasolki tudzież rogala będzie niezwykle przydatna i odciąży twoje ramiona i kręgosłup w czasie karmienia maleństwa. Dodatkowo ułatwi znalezienie wygodnej pozycji.

W zależności od pory roku, warto zaopatrzyć się w odpowiednie ubrania, które pozwolą ci łatwo obnażyć pierś do karmienia bez konieczności całkowitego rozbierania się. Natomiast niezwykle praktyczne już bez względu na porę roku będą odpowiednie koszulki i biustonosze do karmienia, zwłaszcza że i tak czeka cię wymiana tych ostatnich.
W szczególnych przypadkach.

Choć nie jest to regułą, to jednak zdarza się, że w pierwszych dniach karmienia młoda mama cierpi na tzw. „ranne brodawki”. Powodem jest skóra nieprzyzwyczajona do karmienia oraz niezbyt dobre przystawienie malucha do piersi. Dlatego warto mieć preparat, który pielęgnuje brodawki, łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie, a jednocześnie jest bezpieczny dla dziecka. Preparaty te są przeważnie na bazie lanoliny, która natłuszcza brodawkę i pierś w okresie karmienia. Pomaga to również zapobiegać podrażnieniom w późniejszym okresie.

Masz problem?