Jak zwiększyć laktację?

Ilość produkowanego mleka kobiety karmiącej zależy od sprawnie działającego odruchu oksytocynowego i prolaktynowego. Odruch prolaktynowy jest odpowiedzialny za wytwarzanie pokarmu, natomiast odruch oksytocynowy powoduje uwalnianie się pokarmu. Zaburzenie choćby jednego z tych odruchów prowadzi do zaburzenia laktacji. Aby te odruchy działały sprawnie, należy prawidłowo przystawiać dziecko do piersi.

Prawidłowo przystawione dziecko do piersi, obejmuje podczas ssania całą brodawkę oraz większą część otoczki. Gdy otoczka jest mała, dziecko ma ją w buzi całkowicie. Podczas ssania brodawka i otoczka, tak się wydłuża, że cała buzia dziecka jest wypełniona piersią. Trzeba tu zaznaczyć, że zakończenie brodawki sutkowej, powinno znajdować w buzi dziecka na granicy podniebienia miękkiego i twardego. Jest to bardzo głęboko. Można to samemu sprawdzić, wkładając swój palec do swojej jamy ustnej i wyczuć tą granicę. Maluszek powinien uchwycić brodawkę między język a podniebienie. Dziąsłami dotykać zatok mlecznych. Czubkiem nosa i bródką dziecko ma  dotykać brodawki. Usta malca powinny przylegać do piersi, przy czym dolna warga jest więcej wywinięta niż górna.  Kąt pomiędzy dolną i górną wargą powinien być rozwarty.

Gdy dziecko jest zbyt płytko przystawione do piersi, buzia dziecka nie jest wypełniona piersią, a brodawka jest przesuwana między podniebieniem a językiem, co prowadzi do nieefektywnego wydzielania się mleka, uszkodzenia brodawek i ich bólu.

Oto kilka objawów skuteczności karmienia:

Prawidłowe ssanie piersi może zaburzać podawanie dziecku: mleka modyfikowanego lub płynów do picia, przez smoczek z butelki, zwłaszcza wtedy, gdy smoczek nie jest dobrany do możliwości i wieku dziecka.

Również stres kobiety karmiącej, ma negatywny wpływ, na poziom laktacji.

Malca można przystawić do piersi nawet w czasie snu.

Nie zawsze można ściągnąć z piersi, takie same ilości mleka, nawet laktatorem elektrycznym. Dobrze byłoby, aby dziecko najpierw przystawić do jednej piersi, gdy nie będzie już w niej mleka, zaproponować drugą pierś. Nie zawsze malec wypije mleko z obu piersi. Następne karmienie zacząć od piersi z której ostatnio ssało dziecko. Ważne jest aby dziecko wypiło mleko pierwszej i drugiej fazy. Wtedy będzie syte i będzie dobrze przybierać na wadze.

Kobieta karmiąca powinna dbać o prawidłowe i treściwe jedzenie. Nie może przesadzać z jedzeniem nabiału. Zawartość tłuszczu w mleku kobiety karmiącej, zależy od jej prawidłowego odżywiania.

Aby zwiększyć laktację  trzeba:

Podczas karmienia dziecka piersią są takie dni, gdzie maluch domaga się zwiększonej ilości przystawiania do piersi, a mleka w nich jest mniej. Są to tzw kryzysy laktacyjne. Pojawiają się one najczęściej około: 3 i 6 tygodnia, oraz trzeciego i szóstego miesiąca. Dzieje się to na skutek,  zmian hormonalnych w organizmie. Taki kryzys laktacyjny trwa kilka dni. Ważne jest, aby wtedy nie dokarmiać dziecka, tylko częściej przystawiać do piersi.