Co robić? Mam nawracające zapalenie piersi.

Nie do końca dobrze wyleczone zapalenie piersi lubi wracać. Podczas zapalenie, kobieta powinna przyjmować antybiotyk co najmniej przez 10 dni.

Najczęściej zapalenie piersi wywołują: gronkowce i paciorkowce.

Istnieją jeszcze inne czynniki predysponujące do nawrotu zapalenia piersi. Są to:

Zbyt długo utrzymujące się, lub nawracające zapalenie piersi, zniechęca kobietę do dalszego karmienia. Piersi są tkliwe i bolesne. W takim przypadku, kobieta powinna zgłosić się ponownie do lekarza, by wspólnie rozpoznali przyczynę ponownego zapalenia. Lekarz powinien skierować ją na badanie posiewu pokarmu, dać skierowanie na inne badania i według antybiogramu, zalecić odpowiedni antybiotyk.

Jeśli kobieta może, powinna przez cały czas przystawiać dziecko do piersi. Zapalenie piersi, antybiotykoterapia nie jest przeciwwskazaniem do zaprzestania podawania malcowi piersi.

Można sobie ulżyć podczas zapalenia piersi poprzez:

Nawet w czasie zapalenie, nie można zbyt agresywnie masować piersi. Można w ten sposób doprowadzić do uszkodzenia przewodów wyprowadzających w sutku. Podczas ściągania pokarmu, nie można masować piersi, mają to być ruchy głaskające.

Gdy ból i ogólny stan zdrowia kobiety nie pozwala na opróżnienia piersi, można odciągnąć mleko laktatorem i podać go dziecku.
Należy pamiętać, że nie leczone zapalenie piersi, może doprowadzić do powstania ropnia piersi.