Moje dziecko zasypia przy piersi i nie chce spać w łożeczku. Co robić?

Maluszki czasami zasypiają przy piersi. Jednak gdy to się zdarza często, może zniechęcić mamę do karmienia. Więc od pierwszego karmienia piersią, nie należy pozwalać malcowi zasypiać przy niej. Takie zachowanie malca, utrudnia codzienne funkcjonowanie rodziny. Nie mówiąc już o tym, że mama chciałaby wyjść z partnerem do kina czy do fryzjera. Maluch nauczył się, że cały czas jest przy piersi, przytulony do mamy. Przy niej czuje się bezpiecznie, słyszy bicie jej serca, znany jest mu zapach, jest mu ciepło i dobrze, a gdy
jest odkładany do łóżeczka, czuje zagrożenie i nie chce być sam.

Gdy dziecko przyzwyczai się do zasypiania przy piersi, później ciężko będzie go zmusić do samodzielnego zasypiania w łóżeczku. Maluch kojarzy ssanie piersi z zasypianiem.

Trzeba zmusić malca do samodzielnego zasypiania w łóżeczku, a nie przy piersi. Należy spróbować karmić dziecko przed kąpielą. Po kąpieli dać mu chwilę zabawy i położyć do łóżeczka. Początkowo dziecko będzie się buntować. Płacz, marudzenie, to tylko niektóre zachowania, buntu malca.

Po karmieniu, należy malca położyć do łóżeczka, potrzymać go za rączkę, pogłaskać po nóżkach czy pleckach. Włączyć spokojną muzykę. Gdy maluch ma problem z zaśnięciem w swoim łóżeczku, spróbować stosować się do zaleceń autorki książki pt. ,,Uśnij wreszcie”.

Aby dziecko nie kojarzyło snu z jedzeniem, spróbować należy:

Gdy mama zdecyduje się na trening łóżeczkowy, a dziecko nie zasypia tylko płacze, gdy po nakarmieniu, położone jest do łóżeczka, można potrzymać go za rączkę, głaskać, mówić głosem cichym, czule. Początkowo będzie to trudne do zrealizowania, ale w późniejszym czasie przyniesie same korzyści, dla dziecka i matki