Moje 9 dniowe dziecko nie umie ssać. Proszę o poradę?

Gdy maluch był chory i karmiony z butelki przez smoczek, to oczywiste, że nie umie dobrze ssać mleka, z piersi mamy. Karmienie dziecka przez smoczek zaburza prawidłowy odruch ssania. Maluch karmiony lub dokarmiany za pomocą butelki złości się, gdy jest przystawiony do piersi gdyż:

Gdy dziecku podawane jest mleko z butelki, zaburza się tym samym mechanizm ssania piersi. Dziecko nie najada się, jest niespokojne, źle przybiera na wadze. Mama ma mniej pokarmu w piersiach. Trudno również malcowi, przestawić się na ssanie piersi.

Trzymanie dziecka 4 godziny przy piersi, nie jest dobre ani dla mamy, ani dla dziecka. Dziecko prawidłowo ssące, czasami najada się w ciągu 10 minut, innym razem na zaspokojenie głodu jest mu potrzebne 30 minut. Aby maluch nauczył się ssać prawidłowo, należy zmienić technikę przystawiania dziecka do piersi.

Aby prawidłowo dziecko przystawić do piersi należy:

Podczas karmienia, sprawdzić, czy brodawka znajduje się między  językiem  a  podniebieniem dziecka. Maluch swoimi dziąsłami, powinien naciskać w otoczce zatoki mleczne. Jego dolna warga powinna głębiej obejmować pierś niż dolna. Czubek nosa i bródka dziecka dotyka piersi mamy. Nie odciąga się noska dziecka od piersi.

Gdy maluch:

Należy przerwać ssanie i skorygować technikę przystawiania go do piersi. Gdy dziecko wąsko otwiera usta, należy nauczyć malca szerokiego otwierania ust i prawidłowego ułożenia warg. W tym celu umytym palcem należy dotykać i drażnić dolną i górną wargę. Następnie pomasować dziąsła malca i lekko uciskać brodę w dół. Włożyć palec, opuszką do góry,  do buzi dziecka i sprawdzić ułożenie warg i języka. Dziecko zacznie zasysać palec, owijając języczek wokół palca. Gdy język jest ułożony źle, dziecko nie będzie ssało efektywnie.  Mama to wyczuje na swoim palcu.

Jeśli dziecko zasypia przy piersi, słabo ssie, ciągle jest głodne i cały czas ,,wisi na piersi” a mama musi go dokarmiać, w tym przypadku dobrą pozycją do karmienia jest pozycja, spod pachy”. Jeśli maluch nie może uchwycić piersi bo jest twarda, należy wycisnąć trochę pokarmu i już nieco miększą pierś podajemy dziecku.

Gdy maluch się nie najada, można ściągać pokarm laktatorem, ale podawać dziecku ściągnięty pokarm: łyżeczką lub specjalnym kubkiem do karmienia. Podając dziecku odciągnięty pokarm przez butelkę, zaburza się jego ssanie piersi. Aby utrzymać laktację należy dziecko często, prawidłowo przystawiać do piersi. Gdy maluch nie wyssie wszystkiego mleka z piersi, można je odciągać laktatorem. Najpierw przystawić malca do piersi, później podać mu inne mleko.

Gdy maluch prawidłowo ssie:

Na pewno, przestawienie dziecka z karmienia butelką, na karmienie piersią, jest bardzo trudne i nie przynosi zaraz efektów. Należy być cierpliwym. Mamy, które chcą karmić piersią, przestawienie dziecka z butelki na pierś, prawie zawsze się udaje. Nie oznacza to jednak że tym, co się nie uda, to niedobre mamy. Ważny jest sposób karmienia, ale najważniejsza jest miłość do dziecka.

Gdyby mimo dostosowania się do powyższych zaleceń, maluch dalej nie ssał efektywnie, nieprawidłowo przybywał na wadze, był niespokojny, marudny, należy udać się po pomoc do doradcy laktacyjnego lub położnej domowej.