Moją półtora-miesięczną córkę karmię butelką. Jak wrócić do karmienia piersią?

Gdy dziecko było karmione za pomocą butelki, przez około 1,5 miesiąca, powrót do karmienia tylko piersią będzie wymagał, zaangażowania nie tylko mamy, ale też reszty rodziny. Będzie on trudny, jednak możliwy.

W wytwarzaniu mleka w piersiach główną rolę spełnia : stymulacja hormonalna, mechaniczna oraz nastawienie matki do karmienia piersią.

Gdy maluch jest przystawiany do piersi, te trzy czynniki wzajemnie się uzupełniają. Zaburzenie jednego z tych czynników, osłabia wytwarzanie pokarmu przez przysadkę mózgową.

Prawdopodobne przyczyny mniejszej ilości pokarmu w piersiach:

Dlaczego maluchy, gdy piją pokarm za pomocą butelki i smoczka, nie chcą ssać piersi:

Aby z powrotem wrócić do karmienia piersią należy:

Jeśli rodzice dostosują się do porad, przypływ pokarmu i lepsze przystawianie malca do piersi, da się zauważyć w ciągu około 2-3 tygodni. Jednak, efekt relaktacji i chęć ssania piersi przez dziecko, zależy od wielu czynników: reakcji mamy i dziecka, wsparcia najbliższych oraz czasu w którym dziecko było karmione przez butelkę.

W czasie powrotu do karmienia dziecka piersią, potrzebna mamie jest wytrwałość, upór, konsekwencja w działaniu i pomoc najbliższych osób.

Należy zaznaczyć, że udanych prób do karmienia dziecka piersią jest dużo.

Najlepiej zgłosić się z dzieckiem do poradni laktacyjnej. Tam konsultant laktacyjny wykaże co zmienić w przystawianiu dziecka do piersi i pomoże przejść z karmienia butelką na karmienie piersią.