Mój 6 miesięczny synek nie chce ssać piersi. Co robić?

Mój synek ma 6 miesięcy bez 1 tygodnia. Ponieważ miałam bardzo silny wypływ mleka przy karmieniu, używałam wielorazowych wkładek i zgromadzone w ten sposób mleko podawałam synkowi na wieczór butelką. W końcu synek zaczął dostawać szału przy piersi, wypluwać ją, prężyć się itd. Trochę czasu mi zajęło zanim doszłam, że winna jest butelka i pewnie też smoczek uspokajacz. Mleka już od dwóch miesięcy mam mało, ponieważ synek mało ssie, starałam się odciągać mleko, żeby pobudzić laktację, ale z marnym skutkiem. Aktualnie od dwóch dni nie podaję ani butelki ani smoczka i mam wrażenie, że wypija to, co jest zmagazynowane, jednak kiedy mleko sie kończy, nie chce ssać dalej, żeby mleko napłynęło. Nie wiem czy jest to kwestia złego chwytania piersi, czy rozleniwienia butelką, mam wrażenie, że czasem chwyta zbyt płytko, ale nie zawsze. Na wadze przybiera, ale ostatnio jest na 25 centylu, więc bez rewelacji. Od miesiąca dostaje raz dziennie zupkę warzywną, no i niedługo dostanie mięso, kaszki itd. Bardzo zależy mi, żeby utrzymać laktację i karmić jak najdłużej – czy jest coś, co mogę zrobić poza odstawieniem smoczka i butelki? Czy powinnam dalej bawić się z odciągaczem (dużo czasu zabiera, a efekty marne)? Są jakieś ćwiczenia, które mogę wykonywać?

Odpowiedź specjalisty:

Bardzo dobrze, że dalej chcesz karmić naturalnie swojego synka. Przez pewien okres czasu podawałaś mu mleko przez butelkę ze smoczkiem. Dlatego też, dziecko ma najprawdopodobniej zaburzony odruch chwytania i ssania piersi. W celu sprawdzenia czy przystawiasz prawidłowo dziecko do piersi powinnaś:

Możesz również zmienić pozycję podczas karmienia dziecka na pozycję „spod pachy”.

6 miesięczne dziecko jest zainteresowane wszystkim dookoła. Każdy ruch w pokoju, włączony telewizor lub zbyt jasne oświetlenie może zaburzyć rytm ssania. Gdy synek zaspokoi chociaż trochę swój głód, nie będzie zainteresowany dalszym efektywnym ssaniem – będzie się działo wokół niego za dużo!

Około 6 miesiąca życia dziecka, w czasie karmienia naturalnego, może nastąpić ostatni okres kryzysu laktacyjnego, który trwa tylko kilka dni.

Twoje dziecko spróbowało już innych pokarmów, jest to dla niego nowy smak, zapach i sposób podawania jedzenia.

W celu zwiększenia laktacji, powinnaś:

Faktem jest, że dziecko nie przybyło zbyt dużo na wadze, może w przyszłym tygodniu będzie lepiej. Nie wszystkie dzieci przybywają na wadze jednakowo.

Teraz będziesz mogła wprowadzić do jadłospisu inne, nowe produkty, oczywiście nie zaprzestając karmienia naturalnego.

Niektóre dzieci podczas wprowadzania innych pokarmów, z dnia na dzień odrzucają pierś. Czasami do niej wracają, a czas spędzony przy piersi mamy traktują jako dobry sposób na przytulanie się do mamy lub zaśnięcie na jej rękach.

Jeżeli, mimo tych czynności, będziesz nadal miała za mało pokarmu, możesz już dziecku podać mleko HA, stosownie do jego wieku. Oczywiście w porozumieniu z lekarzem.

Gdybyś zauważyła u swego dziecka jakiekolwiek niepokojące objawy, zgłoś się do lekarza.

Pamiętaj!! Nawet bardzo mała ilość pokarmu kobiecego podana dziecku, ma duży wpływ na jego rozwój psycho-fizyczny.