Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Czasami zdarza się, że dziecko które wcześniej nie miało kłopotu z przystawianiem się do piersi, nagle zaczyna być niespokojne, płacze, nie chce ssać. Przyczyny mogą być różne, np zmiana diety mamy, inne perfumy odstawienie kapturka, zmiana miejsca zamieszkania. Dziecko, które ssało przez kapturek i nagle go nie ma, nie zawsze dobrze poradzi sobie z nową sytuacją i nie zawsze natychmiast dobrze przystawi się do piersi. Na to trzeba czasu, cierpliwości, spokoju, a mama powinna mieć pomoc rodziny, gdyż denerwując się, może mieć zmniejszoną produkcję mleka. Bezpośrednio z piersi pokarm wypływa większym strumieniem niż przez kapturek.
Aby zniwelować silny wypływ pokarmu z piersi można:
-przed karmieniem odciągnąć niewielką ilość pokarmu, by w czasie przystawiania malca do piersi nie były one twarde. Wtedy dziecko lepiej i szybciej przystawi się do piersi.
-zmienić pozycję do karmienia: jest to tzw. pozycja australijska. Podczas karmienia, kobieta karmiąca leży na dużych poduszkach lub w pozycji półsiedzącej. Maluch leży na brzuchu mamy.
Główka dziecka spoczywa na wysokości piersi mamy. Mama w czasie karmienia podtrzymuje pupę i plecy malca. W tej pozycji pokarm będzie wypływał powoli. W tej pozycji jest zmniejszona możliwość wystąpienia kolek u dziecka. Jeśli ta pozycja nie odpowiada mamie i dziecku i nie przynosi dobrych efektów, można dziecko przystawić do piersi ,,spod pachy”
-rodzice jeszcze raz muszą sprawdzić prawidłowość przystawiania dziecka do piersi. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości, skorygować pozycję i sposób przystawiania się malca.
Prawie 3 miesięczne dziecko wszystko dookoła interesuje. Dziecko przystawiać do piersi, w spokoju i ciszy. Wyeliminować bodźce rozpraszające dziecko. Malca można karmić na śpiąco.
Około 3 miesiąca życia dziecka, gdy jest karmione piersią przychodzi tzw. kryzys laktacyjny. Dzieje się to na skutek zmian hormonalnych. Kryzys trwa kilka dni. W tym czasie dziecko częściej domaga się karmienia, pokarm mniej wypływa z piersi, dziecko jest niespokojne.
Stres, nerwy, niepokój nie sprzyjają dobrej, prawidłowej laktacji.
Sposób odżywiania mamy, również wpływa na przebieg laktacji.
Kobiety karmiące, często podczas trudności z karmieniem swego dziecka, przechodzą na mleko modyfikowane. Zazwyczaj trudności z karmieniem trwają tylko kilka dni. Dla dziecka warto je przetrzymać i nie poddawać się.
Jeśli w pobliżu znajduje się poradnia laktacyjna, warto skorzystać z pomocy konsultanta laktacyjnego, dla dobra dziecka.