Jak poprawić zły nawyk ssania piersi?

Moja 4,5 miesięczna córka ma zły nawyk ssania piersi: wciąga wargi przez co nie wypija całego mleka z jednej piersi tylko to początkowe. Chyba przez to zbyt mało przybiera na wadze. Proszę o poradę jak nauczyć ją prawidłowo wywijać usta.

Odpowiedź specjalisty:

Twoje dziecko ma już 4,5 miesiąca i jeśli do tej pory nie ssie prawidłowo piersi, to trudno jej i Tobie będzie się nauczyć prawidłowego ssania. Słusznie zauważyłaś, że poprzez złe ssanie mała nie przybiera na wadze, na pewno jest markotna, ciągle głodna, bo wypija tylko część oferowanego przez ciebie pokarmu.

Ale jeszcze nie jest za późno, trochę popracujecie wspólnie i będziecie czerpać przyjemność z karmienia.

Aby dobrze przystawić dziecko do piersi, sama musisz wygodnie usiąść. Dziecko nie może płakać i musi leżeć w linii prostej, równolegle do Twojego brzucha (zależy to od pozycji, w jakiej chcesz karmić). Dobrze podeprzyj ręką główkę córeczki, jej usta mają być na wysokości brodawki. Ty nie możesz się nachylać nad dzieckiem, bo długo w tej pozycji nie wytrzymasz, będą cię bolały plecy.

Lekko dotykaj i drażnij usta dziecka swoją brodawką. Nie wkładaj zaraz piersi do ust córeczki, poczekaj aż je otworzy dobrze i szeroko. Język dziecka powinien znajdować się na dolnej wardze.

Musisz się upewnić czy dziecko dobrze uchwyciło pierś, jeśli usta dziecka nie są wypełnione piersią, przerwij karmienie.

Twoje dziecko źle układa wargi na piersi, gdyż być może nie otwiera szeroko ust zaczynając ssanie. Jeśli dziecko nie wywinie wargi, pociągnij palcem dolną żuchwę córeczki, a warga sama się wywinie. To samo zrób z górną wargą: po prostu lekko wywiń do góry.

Pamiętaj, że koniec twojej brodawki ma się znajdować w buzi malca między podniebieniem miękkim a twardym, czyli bardzo głęboko. Jeśli Twoja pierś nie wypełni buzi dziecka to córeczka będzie po takim karmieniu nadal głodna i nie będzie przybierała na wadze.