Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Opisane objawy, czyli guzek pod pachą podczas karmienia piersią, to najprawdopodobniej zastój pokarmu. Przyczyny mogą być różne. Do zastoju w piersiach dochodzi najczęściej przez:
Początkowo proces ten toczy się bardzo powoli, prawie niezauważalnie, dopiero gdy wzrośnie temperatura ciała, pojawi się ból nawet przy lekkim dotyku, lub wyczuwalny jest guzek, kobieta czuje, że coś się niedobrego dzieje. Wtedy nie wskazany jest zbyt silny masaż piersi, gdyż może dojść do uszkodzenia tkanek w piersiach, a co za tym idzie, zazwyczaj szybko może dojść do zapalenia lub ropnia piersi. Aby rozmasować guzek, trzeba wykonywać najpierw ruchy okrężne zgodnie ze wskazówkami zegara, następnie ruchy głaskające, w kierunku brodawki. Aby sprawniej i lepiej rozmasować guzek, można pierś natalkowac lub natłuścić kremem lub oliwą. W tym przypadku wskazane są na około 15 minut przed karmieniem, ciepłe okłady z twarożku, ciepła pieluszka lub ciepła kąpiel piersi. Bardzo dobre efekty przynosi okład z Kozieradki lekarskiej. Kozieradkę lekarską można kupić w aptece. Przed przystawieniem dziecka, można ściągnąć kilka kropli pokarmu, aby malec dobrze przystawił się do piersi. Po karmieniu stosować zimne okłady, by zminimalizować napięcie. Mogą to być kostki lodu, owinięte w pieluszkę, lub specjalne okłady żelowe , dostępne w aptekach. Należy spróbować zmienić pozycję do karmienia. Dobra pozycją, jest pozycja ,,spod pachy”. Przedewszystkim należy skorygować technikę przystawiania dziecka do piersi. Malca trzeba przystawić najpierw do jednej piersi, gdy ta będzie pusta, zaproponować dziecku drugą pierś. Następne karmienie rozpocząć od piersi, na której zakończyło się poprzednie karmienie. Należy często malca przystawiać do piersi, nawet co 2 godziny. W nocy również dziecko często przystawiać do piersi, nawet gdy ono śpi.
Proszę pamiętać, nikt i nic nie ściągnie pokarmu lepiej od własnego dziecka.
Gdy prawidłowe przystawianie dziecka do piersi stanowi dużą trudność dla mamy, najlepiej zasięgnąć porady u doradcy laktacyjnego.
Gdy temperatura utrzymuje się powyżej 38 stopni Celsjusza, mimo zażycia Paracetamolu, należy zgłosić się do lekarza. Ten zaordynuje odpowiedni antybiotyk, aby nie dopuścić do zapalenia piersi.
Należy zaznaczyć, że wysoka temperatura nie jest przeciwwskazaniem do zaprzestanie karmienia piersią.
Nie należy stosować antybiotyku na ,,własną rękę”.