Jak pomóc mojemu 17 miesięcznemu dziecku podczas kataru?
Katarek u dziecka, nawet w lecie, nie należy do rzadkości. Układ odpornościowy u malca nie jest jeszcze dobrze rozwinięty.
Katar może być pochodzenia:
- wirusowego, wtedy wydzielina jest przeźroczysta, wodnista.
- bakteryjnego, wydzielina jest koloru: biało-żółtego, zazwyczaj gęsta.-alergicznego.
- mieszany. Najpierw wywołuje go wirus, później przeradza się w katar bakteryjny.
- na tle alergicznym.
Maluch gorzej oddycha, ciągle wydzielina kapie mu z noska, dlatego jest marudny i zły, nie może spać. Dziecko może mieć podwyższoną temperaturę, na skutek drażnienia przez wydzielinę z noska – gardła.
Postępowanie u takiego dziecka zależy od rodzaju wydzieliny. Gdyby katar mimo stosowania domowych sposobów, nie przechodził po 2-3 dniach, należy udać się z dzieckiem do lekarza.
Jest kilka domowych sposobów, aby w tym okresie pomóc dziecku:
- w czasie snu ułożyć dziecko tak, aby wezgłowie było wyżej (pozycja półsiedząca).
- nie ubierać zbyt ciepło malca.
- miejsce pod noskiem dziecka, posmarować maścią majerankową lub Linomagiem.
- zadbać, by w mieszkaniu nie było suchego powietrza. W tym celu można powietrze nawilżać specjalnym nawilżaczem lub po prostu zagotować wodę w garnku z np: olejkiem eukaliptusowym,
- miętą, szałwią, tymiankiem, anyżkiem. Unosząca się para będzie nawilżać powietrze.
- więcej podawać malcowi płynów do picia. Może to być herbatka z cytryną i miodem lub woda.
- często wietrzyć pomieszczenie w którym przebywa maluch. Temperatura pomieszczenia nie powinna przekraczać 20- 21 stopni C.
- gdy dziecko nie ma wysokiej temperatury, wychodzić na spacer.
- spróbować nauczyć dziecko, wydmuchiwać wydzielinę do chusteczek. Pokazać jak ma to robić maluch (lub samemu) ucisnąć jedno ze skrzydełek nosa i poprosić malca o silne dmuchnięcie.
- często wycierać nosek.
- udrażniać nosek specjalną gruszką (Frida). Należy to robić bardzo ostrożnie, by dziecka nie przestraszyć i nie uszkodzić obrzękniętej śluzówki nosa. Frida ma szerokie zakończenie.
- do każdej dziurki nosa można zakropić dziecku po 1-2 kropli soli morskiej lub soli fizjologicznej. Sól zmniejszy obrzęk śluzówki i rozrzedzi wydzielinę w nosku. Aby zakropić sól do noska,
- malca należy na chwilę położyć na plecach, zakropić nosek kroplami soli, odczekać chwilkę, następnie przekręcić dziecko na bok, by wydzielina wypłynęła.
- udrażniać nos dziecka należy kilka razy dziennie, szczególnie przed snem i przed jedzeniem.
- można kłaść dziecko do snu na brzuszku. Lepiej będzie mu się oddychało i będzie lepiej spływać wydzielina.
- nie powinno się używać gotowych odświeżaczy powietrza w spraju.
Nigdy nie wolno usuwać wydzieliny z noska dziecka gruszką o cienkim zakończeniu. Można uszkodzić dziecku śluzówkę nosa !!
Katar u dziecka mimo, że wydaje się bardzo popularny, może być dla niego niebezpieczny. Najczęściej dochodzi u dziecka do: zapalenia oskrzeli, zatok, uszu.
W razie zauważenia niepokojących objawów u dziecka (wysokiej temperatury, uporczywego kaszlu), należy się z nim udać do lekarza.
Zobacz także:
Masz problem?