Masz problem ?
zapytaj o pomoc ekspertów
Karmienie naturalne, początkowo wymaga bardzo dużo poświęceń i zaangażowania. Problemy zdarzają się dość często, zwłaszcza wtedy, gdy dziecko jest dokarmiane mlekiem modyfikowanym za pomocą butelki i smoczka. Karmienie butelką zaburza ssanie pokarmu z piersi. Dziecko płycej chwyta smoczek, pokarm leci szybciej, układa inaczej język i wargi, jak podczas karmienia naturalnego. Mamy denerwują się, są sfrustrowane sytuacją. Jednak nie mogą poddać się negatywnym emocjom. Są sposoby, by sytuacja z karmieniem piersią odmieniła się.
Oto kilka rad:
Jednemu dziecku wystarcza na zaspokojenie głodu ssanie kilka minut piersi, inne wymaga więcej czasu i cierpliwości. Jednak od początku, należy uczyć malca aktywności podczas ssania piersi.
Czasami przyczyną zasypiania dziecka podczas karmienia jest zahamowany wypływ pokarmu z piersi. Wtedy należy ocieplić piersi przed karmieniem, bądź też ściągnąć trochę pokarmu, a tym samym pobudzić laktację.
Aby maluch zaspokoił głód należy go przystawić do jednej piersi, gdy będzie pusta, zaproponować dziecku drugą pierś. Zwracać uwagę by dziecko nie wypijało, tylko pierwszej fazy pokarmu, bo zaraz będzie głodne. Gdy dziecko przysypia przy jednej piersi, należy przerwać karmienie i zaproponować mu drugą pierś, gdy przy drugiej piersi dalej będzie przysypiał, również przerwać karmienie i znowu zaproponować pierwszą pierś. Takie karmienia z obu piersi powinno trwać około 30-40 minut. Po takim karmieniu można wyjść z malcem na spacer. Przerwa między karmieniami tym sposobem, powinna trwać około 2 godzin w ciągu dnia i około 4 godzin w nocy. Sytuacja to może ulec poprawie w ciągu 2-3 dni.
Czasami dziecko jest bardzo zmęczone podczas karmienia i przysypia. Wtedy 1, 3, 4, i 5 palec mamy obejmuje pierś, a 2 palec mamy podtrzymuje żuchwę i główkę dziecka. Ten sposób podawania piersi dziecku, pozwala mu na zużycie całej swojej energii na ssanie piersi.
Aby zwiększyć laktację należy często, prawidłowo, przystawiać dziecko do piersi. Nawet co 1,5 czy 2 godzin w ciągu dnia i co 4 godziny w nocy. Można też pić herbatki laktacyjne z anyżku, czarnuszki, koper włoski, czy gotowe mieszanki laktacyjne.
Karmiąca mama powinna się uspokoić, wyjść do kina czy przyjaciółki. W tym czasie obowiązki opieki nad dzieckiem, może przejąć na chwilę partner.
Podczas karmienia naturalnego, kobieta musi dobrze, prawidłowo się odżywiać. Przyjmuje się, że jej dieta powinna zawierać około 2500 kcal. Nie może chodzić o głodzie, gdyż ani się obejrzy, nie będzie miała pokarmu w piersiach.
Należy pamiętać, że podczas karmienia naturalnego istnieją kryzysy laktacyjne, trwające 2-3 dni. W tym czasie jest mniej pokarmu w piersiach, a dziecko częściej domaga się jedzenia. Występują one około 3, 6 tygodnia po porodzie, oraz 3, 6 miesiąca.
Czasami trzeba mieć dużo cierpliwości, spokoju i przekonania do karmienia naturalnego, ale w późniejszym czasie nasz upór zaowocuje.