Moje dumiesięczne dziecko ma katar i kaszel. Co robić?

Odpowiedź specjalisty:

Kaszel, katar i podwyższona temperatura u 2 miesięcznego dziecka jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia malucha. Gdy te objawy utrzymują się powyżej 4-5 dni, należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza, szczególnie gdy bezbarwna wydzielina z noska dziecka zmienia się na kolor zielony, świadczący o zakażeniu bakteryjnym.

Przetrzymanie dziecka, w tym stanie w domu bez badania lekarskiego, może doprowadzić do: zapalenia oskrzeli, płuc, zapalenia gardła, ucha i migdałków.

Są to schorzenia bardzo niebezpieczne i uciążliwe nie tylko dla malucha, ale też dla jego rodziców. Najlepiej by było, aby malucha nie narażać na te dolegliwości. Skoro jednak maluch ma już katar i kaszel zastosuj poniższe porady:

Dziecko 2 miesięczne jest jeszcze małe i nie można mu podawać dużo leków. Nigdy nie podawaj dziecku bez konsultacji z lekarzem, na własną rękę syropów czy innych leków.

W czasie kataru i kaszlu dziecko jest markotne, nie może oddychać, spać. Maluch jest płaczliwy. Nie odkaszle wydzieliny, nie oczyści sam noska. Jest mu trudno oddychać. Średnio maluchy mają objawy przeziębienia 6 do 10 razy w roku. Jednak lepiej zapobiegać przeziębieniom niż je leczyć.