Czy 7 tygodniowe dziecko można nauczyć prawidłowego ssania piersi?

Karmienia piersią i prawidłowego ssania po porodzie, dziecko i mama uczą się jednocześnie. Prawie każda mama, boryka się z prawidłowym przystawieniem malca do piersi. Początkowe trudności z karmieniem są do pokonania. Muszą tego chcieć i mama i dziecko.

Karmienie malca przez kapturek, zaburza jego ssanie. Dziecko nie otwiera prawidłowo buzi, jak podczas karmienia piersią bez kapturka. Dodatkowo niedostatecznie dobrze, przystawianie dziecka do piersi, powoduje pękanie i ból brodawek mamy, co zniechęca ją do karmienia piersią.

7 tygodniowe dziecko, można nauczyć prawidłowego przystawiania do piersi. Wymaga to trochę wysiłku, samozaparcia ze strony mamy.

Jak poznać, że dziecko nieprawidłowo chwyta pierś:

Aby spróbować nauki szerokiego otwierania buzi do karmienia, należy przede-wszystkim zrezygnować z kapturka. Oczywiście należy to robić stopniowo.

Ćwiczenie szerokiego otwierania buzi i nie wciągania warg podczas karmienia piersią, należy rozpocząć od umycia rąk. Palcem wskazującym najpierw drażnić górną, później górną wargę dziecka. Gdy maluch otworzy buzię, masujemy delikatnie jego dziąsła, mówiąc ,, otwórz, otwórz”, jednocześnie lekko należy obniżać bródkę dziecka. Gdy malec otworzy buzię, należy wsunąć palec opuszką do góry, do buzi dziecka. Gdy dziecko zawinie wargi, należy je wywinąć palcem i sprawdzić skuteczność jego ssania. Język dziecka w czasie ćwiczenia, powinien owinąć się wokół palca mamy. W czasie  ssania palca, wytwarza się podciśnienie, zasysając go. Mama w kąciku ust dziecka, powinna widzieć kawałeczek języczka dziecka.Wtedy może zauważyć skuteczność ssania dziecka.

Jeśli dziecko musi ssać pierś przez kapturek, przystawianie do piersi i ćwiczenie szerokiego otwierania buzi, należy wykonać podobnie.

Ćwiczenie powinno się wykonywać tuż przed karmieniem.

Ssanie przez dziecko piersi powinno się przerwać, gdy:

Aby przerwać karmienie wystarczy nieco, obniżyć bródkę dziecka.

Należy dziecko przystawiać do piersi, a nie odwrotnie.

Gdy malec otworzy szeroko buzię, energicznym ruchem należny nałożyć dziecko na pierś.

Pamiętać należy, że zakończenie brodawki mamy powinno znajdować się na granicy podniebienia miękkiego i twardego dziecka. Łatwo to sprawdzić wkładając swój palec do swojej jamy ustnej i wyczuć ta granicę.

Można spróbować dziecko karmić ,,spod pachy”. Ta pozycja jest wygodna dla mamy i dziecka.