TENS – naturalny sposób łagodzenia bólu porodowego.

Oczekujesz dziecka. Szybkimi krokami zbliża się termin porodu. Boisz się. Czytałaś dużo na temat skurczów porodowych oraz wysłuchałaś wiele opinii na ten temat. Nie zawsze były one zgodne z twoim wyobrażeniem. Poznaj naturalny sposób łagodzenia bólu porodowego – TENS.

Myślisz, że bóli porodowych po prostu nie wytrzymasz. Nie zamartwiaj się tak bardzo. Istnieje kilka sposobów łagodzenia natężenia bólu porodowego:

O naturalnych i farmakologicznych metodach z pewnością masz już wiele informacji. Dzisiaj postanowiliśmy specjalnie dla Ciebie przedstawić kolejny sposób, którym jest użycie małego, przenośnego urządzenia zwanego TENS. Przyrząd przewodzi impulsy elektryczne o niewielkiej częstotliwości, które skutecznie, prawie bez bólu, pomogą przejść rodzącej okres skurczy porodowych w pierwszym okresie porodu.

TENS w tłumaczeniu z języka angielskiego to: przezskórna elektryczna stymulacja nerwów.

To małe urządzenie zasilane jest przez baterie. Od stymulatora odchodzą dwie lub cztery żelowe elektrody, które przykleja się do pleców rodzącej w okolicy krzyżowo – lędźwiowej. Nie można elektrod przyklejać na brzuch rodzącej.

TENS posiada pilota, którym kobieta reguluje sobie natężenie siły impulsów elektrycznych w zależności od nasilenia skurczu. Podczas korzystania z przyrządu, rodząca odczuwa mrowienie i lekkie napinanie mięśni, do których przyłożone są elektrody.

Gdy rozpoczyna się skurcz kobieta dozuje nasilenie impulsów odpowiednie do jej potrzeby.
Impulsy te działają pozytywnie na wydzielanie endorfin, które nazywane są naturalnym środkiem znieczulającym ból. Endorfiny są hormonami szczęścia i im więcej wydzielanych jest endorfin w czasie porodu, tym mniejszy ból odczuwa rodząca. Impulsy blokują dopływ do mózgu bodźców bólowych, przez co ból jest odczuwany w mniejszym stopniu.

Zalety aparatu TENS:TENS

Kiedy nie powinno się używać aparatu TENS:

Jeśli zdecydowałaś się na TENS, do szpitala powinnaś zabrać: ubranie z kieszeniami, abyś mogła włożyć do kieszeni stymulator, gdyż będzie ci przeszkadzał w swobodnym poruszaniu się, gdy go będziesz trzymać w ręce.

Jeśli nie umiesz obsługiwać przyrządu TENS, z pewnością położna na oddziale ci w tym pomoże.

W Wielkiej Brytanii około 80% rodzących korzysta z tej pomocnej metody. Wydają o aparacie bardzo korzystne opinie. W Polsce korzysta około 20% rodzących. Tylko nieliczne szpitale i szkoły rodzenia mają TENS.

Rodzące, które korzystały z tej metody łagodzenia bólu porodowego, są bardzo zadowolone. Zmniejszyły ból oraz stres porodowy i nie wyobrażają sobie następnego porodu bez korzystania z TENS. Musimy jednak pamiętać, że TENS jest skuteczny w pierwszym okresie porodu, gdy skurcze są mniejsze oraz przy bólach krzyżowych.

W niektórych szpitalach i szkołach rodzenia w Polsce są udostępnione aparaty TENS. Można też go kupić w Internecie. Kosztują od 200 zł w górę. Jeśli boisz się bólu porodowego spróbuj skorzystać z TENS, a na pewno ci pomoże przetrwać ciężkie chwile. Gdy cię będzie mniej bolało, będziesz mniej zmęczona porodem i lepiej go rozegrasz. Twój maluszek też będzie mniej zmęczony. Będziesz miała więcej siły, aby go urodzić.

Poniższe produkty można zakupić w internetowym sklepie www.amazon.co.uk i są one przesyłane za darmo do krajów europejskich, w tym także Polski i Wielkiej Brytanii.


Mamatens Mytime Maternity Tens Drug Free Pain Relief for Labour

Tens Care MamaTENS Digital Control Pain Relief Unit

Bodyclock Health Care Obi Tens Pain Relief Machine

Bodyclock Health Care Ltd – Elle Tens

Masz problem?