Przebieg porodu – trzeci okres

Dowiedz się jaki jest przebieg porodu podczas jego trzeciego okresu, który trwa od chwili urodzenia się dziecka do odklejenia i odejścia łożyska.

Podczas trzeciego okresu porodu rodząca traci nie więcej jak 400-500 ml krwi. W zależności od sposobu prowadzenia trzeciego okresu porodu trwa on od 15 minut do godziny.

Po urodzeniu się dziecka oksytocyna powoduje skurcze macicy, czasami nawet nie rozpoznawalne przez matkę. Matka zajęta jest dzieckiem i nie zwraca na nie uwagi.  Są one mniej bolesne, niekiedy nieodczuwalne przez rodzącą.

Zaraz po urodzeniu dziecko kładzione jest na brzuch matki. Wtedy nie płacze, uspokaja się. Matka wie, jak ma trzymać dziecko, robi to instynktownie. Czasami wcześniej, jeszcze przed swoim porodem, kobieta boi się wziąć obce dziecko na ręce.  Natomiast gdy urodzi swoje, przytula je, głaszcze, mówi czułe słówka, ogląda. Dziecko też ją słucha. Dzieje się to pod wpływem adrenaliny i endorfin, które są we krwi matki i dziecka. Zazwyczaj matka płacze ze szczęścia, jest dumna z siebie.

Zdarza się to nie tylko po porodzie siłami natury, również po cięciu cesarskim, kobiety, gdy tylko otworzą oczy zaraz domagają się przyniesienia dziecka, nie zważają na ból brzucha, byle tylko maleństwo było przy nich.

Gdy dziecko chwyci brodawkę następuje wyrzut oksytocyny, odkleja się łożysko i zamykają się naczynia krwionośne (oksytocyny w tym czasie jest około 300 razy więcej niż w czasie porodu). Aby przyspieszyć odklejanie się łożyska sposobem naturalnym, możesz drażnić brodawki, wtedy również następuje zwiększona produkcja oksytocyny, która powoduje odklejenie się łożyska.

W wielu szpitalach trzeci okres porodu prowadzi się czynnie, podaje się wówczas oksytocynę w zastrzyku. Musisz sprawdzić, jaki system propagowany jest w szpitalu, w którym ty będziesz rodzić.

Dalszy przebieg porodu i Skala Apgar

Przed odejściem łożyska dziecku na rączkach zapina się tasiemki identyfikacyjne, które wcześniej musi przeczytać matka i wyraźnie, głośno potwierdzić tożsamość. Na tasiemce napisane jest nazwisko, płeć dziecka, imię matki oraz data i godzina urodzenia się dziecka. Zaraz po porodzie (w 1, 5 i 10 minucie) ocenia się stan zdrowia dziecka wg skali Apgar. Pod uwagę bierze się kolor skóry dziecka, akcję serca, napięcie mięśni, reakcję dziecka na np. poklepywanie po pupie oraz oddech.

Maksymalnie dziecko może otrzymać 10 punktów i ten stan po urodzeniu określa się jako bardzo dobry. Jeśli dziecko otrzyma od 7 punktów wzwyż, wtedy stan dziecka ocenia się jako dobry, lecz gdy otrzyma mniej niż 7 punktów, to sygnalizuje, że dziecko może być w niebezpieczeństwie.

Przy każdym porodzie w szpitalu, klinice powinien być obecny lekarz ginekolog i neonatolog. W razie niebezpieczeństwa twojego i dziecka lekarz natychmiast zareaguje.  Po ustaniu tętnienia pępowiny przecina się ją i zakłada specjalny klem, który nie powoduje krwawienia z pępka. Gdy rodzącej towarzyszy bliska osoba, to, jeśli ona wyrazi chęć, przecina pępowinę.

Na fotelu porodowym położna robi dziecku zabieg Credego, czyli zakrapla oczka azotanem srebra, by przeciwdziałać rzeżączkowemu zapaleniu spojówek. Gdy masz wypełniony pęcherz moczowy, musisz go opróżnić lub położna cewnikuje cię jednorazowym cewnikiem. Pusty pęcherz moczowy również przyspiesza odklejenie się łożyska. Cały czas powinnaś być rozluźniona. Czasami zdarza się, że łożysko jest niekompletne i potrzebna jest wtedy kontrola jamy macicy. O tym zabiegu napisaliśmy w artykule o czwartym okresie porodu.

Poród lotosowy.

W niektórych krajach propagowany jest poród lotosowy.  Po porodzie nie odcina się pępowiny. Dziecko jest połączone z łożyskiem przez okres nawet do 10 dni. Łożysko jest umieszczane powyżej pępka dziecka. Po wyschnięciu pępowina odpada samoistnie. Taki poród po raz pierwszy odbył się w 2008 roku. Zapoczątkowała go Clair Lotus Day, która poszukiwała sposobu, aby w czasie porodu i po porodzie, stworzyć sytuację najmniej stresująca dla dziecka. Różne są opinie na temat prowadzenia porodu tym sposobem.

W czepku urodzone.

Narodziny w czepku zdarzają się rzadko, bo worek owodniowy pęka lub jest przebijany w czasie pierwszego okresu porodu. Gdy worek owodniowy nie pęknie, dziecko rodzi się w nienaruszonych błonach płodowych na główce, czyli w czepku. Dawniej uważano, że dziecko, które się urodziło w czepku będzie miało w życiu szczęście (czepek miał chronić dziecko przed utonięciem). Suszono ten czepek i przechowywano na pamiątkę dla dziecka. Dzieci najczęściej rodzą się w czepku przy prowadzeniu porodów naturalnych.