Połóg po porodzie – co powinnaś wiedzieć?

Połóg to okres po porodzie, w czasie którego cofają się zmiany, które powstały w czasie ciąży i porodu.

Rozpoczyna się z chwilą urodzenia się łożyska i błon płodowych. Trwa on od 6-8 tygodni.

W tym czasie rozpoczyna swoja pracę gruczoł piersiowy, a w późniejszym czasie wraca czynność jajników. Wszystkie narządy kobiety, które uległy zmianie podczas ciąży i porodu wracają do swego pierwotnego położenia, kształtu i wielkości.

Skurcze macicy

W połogu możesz odczuwać skurcze macicy zwłaszcza w czasie karmienia. Pojawiają się w kilka godzin po porodzie i ustępują w 2-3 dniu połogu. Mocniej odczuwają je kobiety które już wcześniej rodziły. Skarżą się wtedy na ból okolicy kości krzyżowej promieniujący do dołu brzucha.

Gdy w pierwszych dniach połogu dotkniesz ręką macicy zauważysz, że jest twarda, napięta. Jest to stały skurcz macicy pojawiający się w kilka godzin po urodzeniu się łożyska i zanika w 3-4 dobie.

Innymi skurczami w czasie połogu są skurcze laktacyjne, które powstają podczas drażnienia brodawki.

W czasie połogu stopniowo zamyka się ujście kanału szyjki macicy. Również macica zmniejsza się i około 2-3 tygodnia połogu jest niebadalna przez powłoki brzuszne.

Higiena i wstawanie po porodzie

W czasie połogu goją się wszystkie otarcia, pęknięcia, nacięcia w obrębie krocza, pochwy i szyjki macicy.

Gdy masz szycie krocza nie ważne czy było ono nacięte czy pęknięte musisz dbać o higienę. Podmywaj się szarym mydłem lub rozrobiona saszetka Tantum Rosa zawsze w kierunku odbytu kilka razy dziennie. Najlepiej by było, abyś się podmywała po każdym oddaniu stolca lub moczu.

Po porodzie musisz oddać mocz do 12 godzin. Jeśli nie możesz lub ci coś przeszkadza to poinformuj położną. Ona ci pomoże sprowokować oddanie moczu lub opróżni w ostateczności pęcherz cewnikiem.

Wstań po porodzie, kiedy będziesz mogła. Powinnaś to zrobić po 6 godzinach po porodzie. Jeśli się dobrze czujesz możesz wstać wcześniej.

Najpierw daj nogi w dół, posiedź chwilę na łóżku, napij się, spróbuj oddychać spokojnie i jeśli nic ci się nie dzieje, wstań i pierwsze kroki zrób wokół łóżka. Jeśli się boisz sama pójść do toalety poproś położną ona cię zaprowadzi i będzie czuwać nad twoim bezpieczeństwem.

Umyj zęby i twarz , woda cię odświeży. Poczujesz się lepiej. Gdy będziesz się dobrze czuła weź prysznic. Tylko w dawnych czasach panowało przekonanie, że kobieta po porodzie nie może się myć. To kompletna bzdura.

Pamiętaj, aby zawsze po zmianie podpaski lub wyjściu z toalety umyć dobrze ręce. Odchody połogowe są bardzo zakaźne i możesz zakazić brodawki w czasie karmienia, a to już będzie kłopot.

Zaparcia i co z nimi zrobić?

W połogu często występują u kobiet zaparcia, które są spowodowane zmniejszeniem napięcia jelita grubego. Zaparcia w połogu są przedłużeniem zaparć w czasie ciąży. Pierwsze wypróżnienie po porodzie powinno nastąpić do 3 dnia połogu.

Jeśli nie możesz się wypróżnić pij herbatki na wypróżnienie, zalej kilka śliwek wędzonych wieczorem gorącą wodą, a rano zmiksuj i wypij tą papkę. Na pewno ci pomoże, a dziecku też nic nie będzie gdy karmisz naturalnie.

Odchody połogowe

Bardzo ważne są odchody połogowe. W 1-3 doby są krwiste, pod koniec pierwszego tygodnia mają być brunatno-krwiste lub brązowawe, koniec drugiego tygodnia są śmietankowate a w końcu trzeciego tygodnia ich kolor jest szaro-biały i mają konsystencję surowiczo-wodnistą.

Po 4-6 tygodniu odchody zanikają.

Odchody maja mdławy zapach. Często zmieniaj podpaski.

Kiedy będę miała miesiączkę i owulację?

Po porodzie wystąpienie miesiączki jest zależne od przysadki mózgowej, podwzgórza i jajników. Gdy karmisz tylko piersią nie dokarmiasz malca ani nie dopajasz, miesiączka wraca pod koniec karmienia lub po jego zakończeniu.

Brak krwawienia miesiączkowego w czasie karmienia określany jest jako laktacyjny brak miesiączki.

U niektórych kobiet karmiących około 6-8 tygodnia po porodzie występuje jednorazowe krwawienie. Bardzo rzadko występuje u kobiet karmiących co miesięczne krwawienia. Są to krwawienia bezowulacyjne z niedoboru estrogenów.

Wystąpienie pierwszej owulacji zależy od długości karmienia piersią i stanu zdrowia matki. U kobiet, które nie karmią piersią, pierwsza miesiączka występuje zazwyczaj w 5-6 tygodni po porodzie.

Połóg po porodzie – na co zwrócić uwagę?

Temperatura ciała kobiety w połogu powinna wynosić do 37 C, od 38C jest to gorączka połogowa.

Gdy masz taką temperaturę nie musisz przerywać karmienia dziecka ale zgłoś się do lekarza lub na izbę przyjęć szpitala, aby lekarz rozpoznał przyczynę gorączki i ewentualnie zaaplikował leczenie.

W połogu tak jak i w ciąży ważna jest gimnastyka usprawniająca. Nie zaniedbuj jej. Znajdź czas, chociaż 15 minut w ciągu dnia, dla siebie.

Zgłoś się do lekarza, gdy zauważysz: