Ból porodowy – naturalne i skuteczne metody łagodzenia.

Ból porodowy dla jednych rodzących to trauma, inne mówią da się wytrzymać, jeszcze inne ciężarne decydują się na cięcie cesarskie, bądź znieczulenie dolędźwiowe czy inne, ale tylko farmakologiczne.

Jest wiele naturalnych sposobów łagodzenia bólu porodowego. Odczuwanie bólu porodowego przez rodzące jest sprawą indywidualną. W dużej mierze zależy to od progu bólowego kobiety, jej nastawienia psychicznego do porodu, poziomu wiedzy na temat porodu, oraz doświadczeń bólowych z poprzedniego porodu lub też innych złych przeżyć, np. ból w czasie ataku kolki nerkowej.

Naturalne metody łagodzenia bólu porodowego nie mają ujemnego wpływu na matkę i dziecko, działają tylko w danej chwili, nie zakłócają kontaktu z matką po porodzie, rodząca dobrze współpracuje z położną, nie wymagają zastosowania specjalistycznej aparatury.

Ból porodowy łagodzony naturalnie

Oto kilka metod radzenia sobie z bólem porodowym:

1. Oddychanie i relaks – ma swoje wady i zalety. Metoda ta polega na koncentracji rodzącej na oddychaniu, dopasowanym do skurczów macicy, z długim świszczącym wydechem. Głębokie oddychanie wprowadza rodzącą w stan relaksacji i odprężenia. Napięcie ciała rodzącej maleje, osłabiając ból. Przy krótkim, nieregularnym oddychaniu rodząca zaciska mięśnie, jest spięta, co potęguje ból.

Głębokie, długie, regularne oddychanie pomaga rodzącej uchronić się od koła zależności lęk->napięcie->ból->lęk itd. Jednak ta metoda nie znosi bólu całkowicie i wymaga od rodzącej nauki przed porodem.

Do zalet tej metody należą:

2. Masaż wodny. Pod wpływem ciepłej wody nerwy bólowe w okolicy krzyża słabiej przewodzą impulsy. Kobieta odczuwa mniejszy ból, ale efektywność skurczów jest taka sama.

Zwykle rodzące zanurzają się w wodzie, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi 4 – 5 cm, a natężenie skurczów macicy jest dość duże. Temperatura wody powinna wynosić od 36,6°C do 37,8°C. Rodząca musi czekać na złagodzenie bólu około 20 minut.

Jednak nie wszystkie szpitale mają wannę do immersji wodnej. W tym przypadku możesz wejść pod prysznic, kierując strumień ciepłej wody na dolny odcinek kręgosłupa. Bardzo często się zdarza, że rodząca wychodzi spod prysznica z dużym rozwarciem szyjki macicy i niedługo rodzi.

Zalety tej metody:

Wady immersji wodnej są niewielkie w stosunku do korzyści, jakie ma rodząca. Z tej metody nie można korzystać każdym szpitalu (ale z prysznica tak), jest utrudniony dostęp do badania wewnętrznego rodzącej raz monitorowania akcji serca dziecka.

3. Aromaterapia. Spośród około 200 olejków eterycznych dostępnych w sklepach każdy ma inne właściwości. Jedne odprężają, inne przywracają równowagę umysłu. Aromaterapia podczas porodu była stosowana od bardzo dawna. Najczęściej przy porodzie używanych jest około 40 rodzajów olejków.

Skuteczność tej metody zależy od dawki, rodzaju olejku oraz od indywidualnej podatności rodzącej na tę metodę.

Zalety tej metody:Ból porodowy

Wadą tej metody jest to, że nie ma wielu specjalistów, którzy dobraliby odpowiedni rodzaj i dawkowanie olejków dla danej rodzącej. Wysoka cena olejków odstrasza rodzące. Nie zawsze olejek dobrze dobrany do rodzącej dobrze wpływa na personel obsługujący poród.

4. Masaż. Ta metoda pobudza wydzielanie naturalnego znieczulenia, czyli endorfin, poprzez bezpośredni dotyk. Zmniejsza stres, rodząca podczas masażu jest rozluźniona. Masaż szyi zmniejsza napięcie mięśni kobiety.

Wykonuje się masaż pleców i dołu brzucha, czyli masuje się te miejsca, gdzie rodząca odczuwa największy ból.

Można masować plecy opuszkami palców lub całymi dłońmi. Masaż rozpoczyna się od głaskania opuszkami palców, zaczynając od kręgosłupa, później przechodzi się do rozcierania skóry za pomocą opuszków palców, kciuków i całych dłoni. Następnie ugniata się skórę, robiąc z niej fałdy. Rodząca kobieta sama musi wybrać rodzaj masażu, który jest najlepszy dla niej w danej fazie porodu. Ona sama wie, co jej przynosi ulgę.

Najlepiej jest masować rodzącą ciepłym woreczkiem wypełnionym pestkami wiśni (można też użyć bawełnianej skarpetki podgrzanej w mikrofali) czy piłeczkami tenisowymi. 

5. Przeciwucisk ma podobne działanie jak masaż. Polega on na uciskaniu dolnej części pleców i miednicy w czasie skurczu. Ucisk musi być stosowany tak długo, jak długo rodząca ma skurcz. Nie można przesuwać rąk w czasie skurczu ani zwalniać siły ucisku.

Rodząca klęczy pochylona do przodu, a osoba towarzysząca układa dłonie w okolicy krzyża i gdy pojawi się skurcz uciska przez cały czas trwania skurczu to miejsce.

Rodząca decyduje, jak silny ma być ucisk.Musisz wiedzieć, że niektóre rodzące nie znoszą dotyku w czasie skurczy porodowych. Nie obrażaj się, oddal się na chwilę, uszanuj jej decyzję. To ona sama kieruje porodem i sama wie najlepiej, co sprawia jej ulgę.

6. Unoszenie brzucha za pomocą szala lub chusty. Osoba towarzysząca odciąża okolice największego bólu, czyli spojenia łonowego.

Rodząca jest w pozycji klęczącej lub podparta na rękach, a partner staje za nią owija szal na brzuchu i gdy przyjdzie skurcz podciąga równocześnie obydwa końce szala nieco w górę i lekko w skos, unosząc jednocześnie brzuch rodzącej, co powoduje mniejszy ból.

Ten sposób jest bardzo mało stosowany, gdyż złe założenie szala może powodować ucisk i tym samym wahania tętna dziecka.

7. Ciepłe i zimne okłady na okolice krzyży i dołu brzucha. Można kupić specjalne żelowe okłady i po schłodzeniu przyłożyć na okolicę krzyża rodzącej. Można też użyć kostek lodu owiniętych w pieluszkę.

Aby stosować ciepłe okłady wcześniej w domu do woreczka nasyp około kilograma ryżu dodaj lawendy, zaszyj woreczek i weź go ze sobą do szpitala.Tam podgrzejesz w mikrofali i położysz na okolice kości krzyżowej w czasie porodu.

Możesz mieć też ciepłą wodę w butelce lub ogrzany termofor. Ciepłe okłady również pomogą twojej kobiecie lepiej znieść bóle porodowe.

8. Towarzystwo bliskiej osoby. Ból porodowy

Rodzące, którym przy porodzie towarzyszy bliska osoba, dużo lepiej znoszą skurcze porodowe, a ich poród jest krótszy. Osoba towarzysząca przez dotyk, wspólne chodzenie do ubikacji czy pod prysznic pomaga przetrwać kobiecie najgorsze chwile porodu. Daje jej poczucie większego bezpieczeństwa, które jest potrzebne dla większego wydzielania oksytocyny, zmniejszając tym samym wydzielanie adrenaliny. Taka osoba jest też łącznikiem między rodzącą a personelem.

Obecność partnera wzbudza w kobiecie zaufanie do własnych sił i możliwości.

Oczywiście trzeba wcześniej porozmawiać o tym z partnerem i uzgodnić jego obecność przy porodzie. Rodząca musi mieć pełne zaufanie do osoby towarzyszącej, bo jeśli nie jest w pełni przekonana do obecności partnera, poród będzie dłuższy i bardziej bolesny. Należy wspólnie podjąć decyzję o uczestnictwie w porodzie.

9. Ruch. Bardzo ważne jest to, abyś w czasie skurczy porodowych nie leżała. Nawet w trakcie indukcji porodu możesz chodzić, przybierać pozycje, w których czujesz się najlepiej.

Sama musisz zdecydować, co jest dobre dla ciebie i twojego dziecka w czasie porodu. Położna prowadząca poród pomoże i zaoferuje ci dostępne środki i metody znieczulenia bólu porodowego. Na sali porodowej możesz krzyczeć, jeśli krzyk ci pomaga. Nie tłum emocji. Nie zamykaj się w sobie. Nie napinaj mięśni. Staraj się rozluźnić w przerwach między skurczami. Oddychaj głęboko. To ci pomoże.

TENS

Coraz bardziej znane są urządzenia TENS, które również naturalnie łagodzą bóle porodowe. O wspomnianych urządzeniach, ich wadach i zaletach oraz opiniach rodzących i używających ich kobiet możesz przeczytać w:

TENS – naturalny sposób łagodzenia bólu porodowego.
TENS – porównanie urządzeń, które naturalnie łagodza ból porodowy

Masz problem?