Ciemieniucha u niemowlaka – leczenie.
Ciemieniucha u niemowlęcia nie jest groźną dolegliwością, chociaż wygląda dosyć brzydko.
Jak sama nazwa wskazuje, ciemieniucha zajmuje okolicę ciemiączka u dziecka. W swoim życiu prawie każde dziecko miało ciemieniuchę. Nie jest ona wynikiem zaniedbania rodziców. Nie można ich posądzać o złą higienę czy opiekę nad maluszkiem.
Dolegliwość zaczyna się zwykle około 3-6 tygodnia i źle leczona może się utrzymywać nawet do półtora roku życia.
Ciemieniucha, to żółte, tłuste łuski na główce dziecka, które pokrywają część a czasem całą głowę malca.
Nieleczona może rozprzestrzenić się na brwi, nosek dziecka czy okolicę pieluszki.
Ciemieniucha na główce dziecka – jakie są przyczyny jej powstawania?
Tak do końca nie są one jeszcze poznane. Jedną z przyczyn ciemieniuchy jest pozostałość wysokiego poziomu hormonów matki, które były u dziecka w czasie ciąży i do tej pory jeszcze nie zostały wydalone z jego organizmu. Gruczoły łojowe dziecka, natłuszczające jego skórę i włoski, pracują bardzo intensywnie.
Inną z przyczyn jest niedojrzałość gruczołów łojowych oraz wrażliwość niedojrzałej jeszcze skóry dziecka.
Alergia u dziecka też może być przyczyną powstania ciemieniuchy.
Jak leczyć ciemieniuchę?
Gdy zauważysz pierwszy objaw ciemieniuchy u dziecka, czyli bardzo małe łuski koloru białego tuż przy skórze, musisz natychmiast podjąć z nią walkę, by nie dopuścić do jej szybkiego rozprzestrzeniania się po całej główce.
Ciemieniucha najczęściej występuje w porze letniej, w czasie upalnych dni lub gdy w zimie dziecko jest trzymane w bardzo wysokiej temperaturze pokojowej. W takich warunkach dziecko szybko się poci, pory skóry na główce są zatkane i to jest pierwszy krok do powstania ciemieniuchy.
Ciemieniucha nie powoduje swędzenia czy pieczenia skóry u dziecka. Jednak trzeba ją rozróżnić od zapalenia skóry, a w tym przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Oto kilka rad, jak zwalczać i zapobiegać ciemieniusze u dziecka:
- Gdy zauważysz pierwsze objawy ciemieniuchy, myj codziennie główkę dziecka odpowiednim szamponem przeznaczonym dla dzieci w jego wieku. Po kąpieli i dobrym wytarciu główki wyczesuj skórę dziecka miękką szczoteczką. Po każdorazowym użyciu szczoteczki dobrze ją umyj, aby nie było na niej pozostałości łusek.
- Nasącz czysty gazik oliwką połóż go na główce dziecka i zostaw na całą noc. Aby nie pobrudziła się pościel dziecka, nałóż maluszkowi na główkę bawełnianą czapeczkę. Rano zmyj oliwkę i dobrze wyczesz główkę szczoteczką. Jeśli ciemieniucha nie zejdzie, powtórz zabieg. Możesz też natrzeć główkę samą oliwką dla dzieci bez nakładania gazika. Gdy ciemieniucha u dziecka jest duża, gazik nie spełni swojej roli.
- Myj główkę dziecka w wodzie z otrębami pszennymi lub płatkami owsianymi. Ten sposób mycia główki zmiękczy powstałą skorupę i ułatwi rozczesywanie. Gdy zalejesz płatki lub otręby ciepłą wodą, wmasuj je w skórę głowy a później ją dokładnie umyj i rozczesz włoski.
- Kup w aptece specjalne preparaty na pozbycie się ciemieniuchy u dziecka (Klorane Bebe, szampon Mustela Bebe, emulsja dla dzieci Seboderm).
- Zakup oliwkę salicylową i smaruj zmienione miejsca na główce na 1 godzinę przed kąpielą malucha. Po kąpieli wyczesz główkę (oliwka salicynowa może powodować skutki uboczne, dlatego też radzimy skonsultować się z lekarzem przed jej użyciem).
- Nie wcieraj w główkę dziecka oliwy z oliwek. Gdy przyczyną ciemieniuchy u malca jest grzybica, ciemieniucha bardzo szybko się rozprzestrzeni.
- Spróbuj polewać główkę dziecka rozrobioną mąką ziemniaczaną.
- Nie usuwaj łusek „na sucho” palcami czy paznokciami, bo możesz uszkodzić delikatną skórę główki.
- Nie stosuj szamponów przeciwłupieżowych bez konsultacji z lekarzem.
- Gdy już pozbędziesz się ciemieniuchy, nadal uważnie obserwuj skórę głowy, bo lubi ona nawracać.
- Gdy wychodzisz z dzieckiem na spacer, nałóż mu bawełnianą czapeczkę.
- Gdy karmisz dziecko piersią, musisz wyeliminować ze swojej diety produkty, które wywołują u niego alergię.
- Nie przegrzewaj dziecka – pot sprzyja powstawaniu i rozwojowi ciemieniuchy.
- Po częstym myciu główki dziecka dobrze ją wytrzyj i posmaruj miejsca, gdzie była ciemieniucha kremem nawilżającym dla dzieci.
Kiedy do lekarza?
Powinnaś zgłosić się natychmiast do lekarza, jeśli:
- Łuski u dziecka występują nie tylko na jego główce, ale rozprzestrzeniają się na innych częściach ciała.
- Skóra dziecka jest zaczerwieniona.
- Dziecko ma alergię.
- Ciemieniucha długo nie ustępuje, chociaż stosujesz się do zaleceń lub stosujesz leki.
Ciemieniucha najczęściej ustępuje w przeciągu dwóch tygodni. Jednak często wraca, więc starannie obserwuj główkę dziecka i w razie, gdy zauważysz niepokojące objawy, szybko interweniuj.
Czasami zdarza się, że ciemieniuchę widać na główce nawet kilkuletniego dziecka. Jednak to nic strasznego. Musisz wtedy przyłożyć się i szybko ją zlikwidować.
Starsze pokolenie, gdy nie było jeszcze dostępnych środków farmakologicznych, likwidowało ciemieniuchę u dziecka, pocierając mu główkę niesolonym masłem.
Zobacz także:
Masz problem?