Trzeci miesiąc – chwila spokoju dla matki

Trudno w to uwierzyć, ale twoje dziecko kończy właśnie trzeci miesiąc życia. Wiele się zmieniło w tym czasie – przede wszystkim coraz lepiej rozumiesz jego potrzeby: wiesz, kiedy jest głodny, boli go brzuszek lub jest smutny, bo ty jesteś zajęta przygotowywaniem obiadu. Wiesz, że przyszedł czas na zmianę pieluszki, bo o tym, że ma mokro, informuje głośnym płaczem.

Co najważniejsze, wpadłaś już w rytm pracy z maleństwem, masz uporządkowany program zajęć na cały dzień i wystarczająco dużo czasu, aby wyjść z nim na spacer i po prostu być przy nim. Nie jesteś już tak wystraszona. Z karmieniem też jest lepiej, a dziecko nie domaga się tak częstego przystawiania do piersi.

Czasami masz jeszcze wątpliwości co do robienia przez dziecko kupek, ale zazwyczaj jesteś w stanie przewidzieć kiedy taka się pojawi. Wiesz, że przy karmieniu naturalnym dziecko może oddać stolec dwa razy dziennie, raz na dwa dni lub raz w tygodniu. Nie musisz martwić się niską częstotliwością robienia kupki, dopóki są normalnej konsystencji i w dużej ilości jednorazowo. Przy karmieniu sztucznym dzieci powinny oddawać stolec codziennie.

Jeżeli kupka jest zbita, twarda, widać w niej krew, a dziecko płacze przy jej oddawaniu, pręży się itp. – musisz koniecznie powiadomić o tym lekarza.

Trzeci miesiąc życia to kolejny etap rozwoju twojego dziecka. W tym czasie maluch:

W trzecim miesiącu życia zanika też odruch pełzania.

Możesz czuć się zaniepokojona, jeśli dziecko:

W takim wypadku powinnaś zgłosić się do lekarza. Wczesna rehabilitacja i rozpoznanie przyczyn nieprawidłowości pozwoli pozwoli mu na lepszy rozwój.

Pamiętaj, twoje dziecko jest teraz bardziej ruchliwe, nie zostawiaj go więc samego na kanapie – może się przekręcić na bok i upaść na podłogę.