Szósty miesiąc – samodzielne siadanie i wkładanie pięty do buzi

Wasze dziecko ma już szósty miesiąc. Coraz częściej zaskakuje Was tym, co potrafi obecnie robić, jak się zachowuje i jak się bawi.

Musicie jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się inaczej i rodzice powinni podejść do swojego dziecka indywidualnie. To, że dziecko przyjaciółki w takim samym wieku potrafi więcej niż wasze, nie powinno was martwić. Chyba, że zauważycie, że wasze dziecko zbyt daleko odbiega ze swoim zachowaniem od normy.

Ten fakt musicie zgłosić lekarzowi opiekującemu się waszym dzieckiem. Rodzice mogą zaobserwować najwięcej nieprawidłowości w rozwoju swojego dziecka.

Wczesne zgłoszenie opóźnionego rozwoju, pozwoli na wdrożenie wczesnej rehabilitacji oraz lepsze skutki leczenia.

Sześciomiesięczny maluch:

W tym okresie możesz rozszerzyć dietę niemowlęcia. Nie przestawaj karmić dziecka piersią, a pokarmy podawaj łyżeczką nie butelką.

Bolesne ząbkowanie…

Dziecko dalej dalej ząbkuje. Ma już co najmniej 1 lub 2 ząbki jedynki. Gdy przechodzi bolesne ząbkowanie ulżyj mu w cierpieniu masując dziąsła żelem przeznaczonym dla dzieci w czasie ząbkowania, podawaj gryzaczki wypełnione wodą (wcześniej schłodzone w lodówce). Maluch włoży je do buzi i będzie tarł o dziąsła. To częściowo uśmierzy mu ból.

Mowa i nowe nawyki

Gdy mówisz do dziecka nie zdrabniaj słów. Mów do niego powoli, wyraźnie. Powtarzaj słowa.

Dziecko w tym czasie może już spać od godziny 19 wieczór do 5 rano. W ciągu dnia przesypia do południa i po południu. Zależy to od charakteru i osobowości dziecka. Jednak maluch powinien mieć już ustalony rytm dnia.

Wychodź z dzieckiem na spacer. W zimie, gdy mróz jest poniżej – 10C nie musisz malucha chłodzić, możesz go werandować. Natomiast w lecie maluch powinien być przez dłuższy czas na dworze. Wyjeżdżaj z dzieckiem daleko od zgiełku i dymu miast w miejsca wolne od zanieczyszczonego powietrza. Takie wycieczki wpłyną pozytywnie na rozwój dziecka.