Piąty miesiąc – obracanie się na brzuszek i rozpoznawanie bliskich osób
Wasze dziecko ma już piąty miesiąc życia. Wiele już potrafi robić. Jednak chcielibyście wiedzieć jak przebiega rozwój dziecka w tym okresie.
Macie z maleństwem już dobry kontakt. Rozumiecie się wzajemnie. Maluch urośnie około 2,5 cm, i będzie ważył około pół kg więcej. W piątym miesiącu maluch może podwoić swoją wagę. Przesypia od 13- 15 godzin na dobę. W dzień śpi od 30 min do 2 godzin.
Dziecko w piątym miesiącu życia już potrafi:
- gdy położysz go w pozycji na brzuszku, obraca się na boki, opierając się na rączkach podnosi główkę i klatkę piersiową do góry. Może przy tym wyciągnąć jedną rączkę do przodu. Potrafi zrobić tzw. fokę. W takiej pozycji maluch może się przesunąć do przodu i tyłu kilka centymetrów.
- malec położony na plecach potrafi bawić się nóżkami, unosi je do góry, dokładnie się im przygląda i wkłada rączkami stópkę do buzi,
- gdy zawiesisz mu zabawki nad główką, naprzeciw jego oczu chwyta je rączkami i potrafi się nimi bawić,
- lekką grzechotkę przekłada z rączki do rączki i dokładnie się jej przygląda. Najczęściej wkłada ją do buzi.
- podparty poduszkami potrafi chwilę siedzieć, trzymając główkę sztywno w pozycji pionowej. Nie podpieraj zbyt często swoje dziecko poduszkami czy kocami sadowiąc go w pozycji siedzącej. Jego mięśnie i kręgosłup nie są jeszcze przystosowane do samodzielnego siedzenia.
- w sposób zamierzony potrafi przewrócić się z pleców na brzuszek,
- gdy podtrzymasz go pod paszkami zobaczysz jak opiera się nóżkami o podłoże podwijając przy tym paluszki,
- gdy bierze do rączki jeden przedmiot a podajesz mu drugi to jeden z nich wypuszcza z rączki. Każdą zabawkę ogląda bardzo dokładnie a następnie wkłada ją do buzi.
- gdy pokazujesz malucha w lustrze bacznie się przygląda swojej podobiźnie,
- położony na kocu na podłodze potrafi pozbierać nawet najmniejsze prochy z dywanu i wszystko wkłada do buzi. Jest chodzącym “odkurzaczem”.
- przywiązuje się do zabawek, kocyka, pieluszki i z tym chce iść spać. Maluch czuje się z tymi przedmiotami bezpieczny.
- położony z główką wyżej gdy się ma czegoś przytrzymać potrafi się podnieść do pozycji siedzącej,
- potrafi dłużej koncentrować się na jednej zabawce. Wskazane są dla niego zabawki kolorowe, błyszczące, ruszające się.
- sięga po rzeczy, które są poza zasięgiem jego rączki,
- potrafi się złościć i niecierpliwić,
- pod koniec piątego miesiąca życia reaguje na swoje imię.
- reaguje na ton i barwę głosu osoby dorosłej. Płacze gdy usłyszy podniesione głosy wokół siebie.
- odwraca głowę i przygląda się skąd dochodzi znajomy głos,
- rozpoznaje bliskie osoby,
- wyciąga rączki do mamy, taty by go wziąć na ręce,
- przestaje płakać, gdy zbliżają się do niego bliskie osoby i biorą go na ręce,
- zabawiany piszczy, śmieje się głośno wymachując rączkami,
- może wymuszać płaczem np. wzięcie na ręce, lecz po dłuższej chwili, gdy nikt go nie zabawia, zaczyna najczęściej bawić się rączkami i uspokaja się.
- weź malucha na ręce, daj go przed lustro i śpiewaj mu piosenki. Dziecko szybciej przyswaja sobie sylaby, szybciej stymuluje wzrok i rozwój.
- pięciomiesięczny maluch wymawia już samogłoski i spółgłoski. Może tworzyć połączenia dźwięków: ra, re, da, ma, ge. Łączy je w sylaby: mama, tata, dada, baba, ale jeszcze nie rozumie ich znaczenia.
Ząbkowanie
W piątym miesiącu mogą się pojawić pierwsze ząbki. Jednemu maluchowi wyżynają się prawie bezboleśnie, inny w czasie ząbkowania jest marudny, płaczliwy, wszystkimi przedmiotami mocno trze o dziąsła. Może mieć podwyższoną temperaturę, wymioty i biegunkę.
Gdy maluch ząbkuje podawaj mu schłodzony w lodowce gryzaczek, masuj mu dziąsełka, aplikuj specjalny żel przeznaczony dla maluchów w czasie ząbkowania.
Nie zapominaj o założeniu dziecku śliniaczka. W czasie ząbkowania dziecko bardzo się ślini i bardzo często ma mokrą koszulkę co jest bardzo dla malucha nieprzyjemne.
Karmienie
Jeśli karmisz piersią, nadal to rób. Możesz już podawać maleństwu posiłki stale. Najpierw zacznij od zupek jarzynowych, startego jabłka, gotowego kleiku, papki kaszki. Wszystkie muszą być przeznaczone dla dzieci stosownie do ich wieku.
Dziecko może jeść chrupki. Gdy posadzisz swego malucha przy stole podczas obiadu, zauważysz, że zacznie ci liczyć wkładane kęsy jedzenia do ust. Dziecko będzie próbowało sięgnąć po łyżkę naśladując twoje ruchy.
Dodatkowe informacje
Nie pokazuj dziecku, że jesteś w danej chwili zdenerwowana, nie podchodź wtedy do niego. Maluch się stresuje.
Nie zostawiaj dziecka samego na łóżku czy w wózku. Dziecko może się przekręcić i upaść.
Dużo z dzieckiem rozmawiaj, gdyż dzięki temu szybciej się rozwija. Czytaj maleństwu bajki. Dziecko w tym wieku lubi zabawy typu: tu sroczka… czy idzie rak…..
Gdy twoje dziecko nie wykonuje jakiejś czynności nie martw się. Każde dziecko rozwija się inaczej. Jeśli jednak uważasz, że twoje dziecko wyraźnie odstaje od normy zgłoś swoje wątpliwości lekarzowi.
Zobacz także:
Masz problem?