Piąty miesiąc – obracanie się na brzuszek i rozpoznawanie bliskich osób

Wasze dziecko ma już piąty miesiąc życia. Wiele już potrafi robić. Jednak chcielibyście wiedzieć jak przebiega rozwój dziecka w tym okresie.

Macie z maleństwem już dobry kontakt. Rozumiecie się wzajemnie. Maluch urośnie około 2,5 cm, i będzie ważył około pół kg więcej. W piątym miesiącu maluch może podwoić swoją wagę. Przesypia od 13- 15 godzin na dobę. W dzień  śpi od 30 min do 2 godzin.

Dziecko w piątym miesiącu życia już potrafi:

 Ząbkowanie

W piątym miesiącu mogą się pojawić pierwsze ząbki. Jednemu maluchowi wyżynają się prawie bezboleśnie, inny w czasie ząbkowania jest marudny, płaczliwy, wszystkimi przedmiotami mocno trze o dziąsła. Może mieć podwyższoną temperaturę, wymioty i biegunkę.

Gdy maluch ząbkuje podawaj mu schłodzony w lodowce gryzaczek, masuj mu dziąsełka, aplikuj specjalny żel  przeznaczony dla maluchów w czasie ząbkowania.

Nie zapominaj o założeniu dziecku śliniaczka. W czasie ząbkowania dziecko bardzo się ślini i bardzo często ma mokrą koszulkę co jest bardzo dla malucha nieprzyjemne.

Karmienie

Jeśli karmisz piersią, nadal to rób. Możesz już podawać maleństwu posiłki stale. Najpierw zacznij od zupek jarzynowych, startego jabłka, gotowego kleiku, papki kaszki. Wszystkie muszą być przeznaczone dla dzieci stosownie do ich wieku.

Dziecko może jeść chrupki. Gdy posadzisz swego malucha przy stole podczas obiadu, zauważysz, że zacznie ci liczyć wkładane kęsy jedzenia do ust. Dziecko będzie próbowało sięgnąć po łyżkę naśladując twoje ruchy.

Dodatkowe informacje

Nie pokazuj dziecku, że jesteś w danej chwili zdenerwowana, nie podchodź wtedy do niego. Maluch się stresuje.

Nie zostawiaj dziecka samego na łóżku czy w wózku. Dziecko może się przekręcić i upaść.

Dużo z dzieckiem rozmawiaj, gdyż dzięki temu szybciej się rozwija. Czytaj maleństwu bajki. Dziecko w tym wieku lubi zabawy typu: tu sroczka… czy idzie rak…..

Gdy  twoje dziecko nie wykonuje jakiejś czynności nie martw się. Każde dziecko rozwija się inaczej. Jeśli jednak uważasz, że twoje dziecko wyraźnie odstaje od normy zgłoś swoje wątpliwości lekarzowi.