Dziewiąty miesiąc – dziecko doskonali zdobyte umiejętności

Dziecko w dziewiątym miesiącu życia doskonali wcześniej zdobyte umiejętności i ciągle nabywa nowe. Wymaga poświęcenia mu dużej ilości czasu oraz uwagi. Coraz lepiej raczkuje, dzięki temu poznaje nowe terytoria. Coraz łatwiej wyrażać mu swoje pragnienia i uczucia.

W tym miesiącu twoje dziecko potrafi już:

Raczkowanie to dla dziecka świetny trening stóp przed nauką stania i chodzenia.

Dziewięciomiesięczne dziecko nadal karm piersią. Oprócz tego dawaj mu do jedzenia potrawy rozdrobnione widelcem, a nie zmiksowane – niech uczy się przeżuwać. Nowe produkty do jadłospisu dziecka powinnaś wprowadzać stopniowo. Uważaj, bo niektórych z nich może jeszcze nie tolerować. Wyłącz z diety malca te artykuły, po spożyciu których na jego skórze skórze zauważysz wypryski, gdy dziecko robi po nich wolne stolce lub gdy zobaczy na talerzu potrawy, których nie toleruje i nie chce ich włożyć do buzi.

Jeżeli masz wątpliwości co do rozwoju twojego dziecka, zgłoś się do swojego lekarza. W dziewiątym miesiącu zaniepokoić powinnaś być zaniepokojona przede wszystkim jeśli dziecko:

Gdy dziecko weźmiesz na ręce, równolegle do podłoża twarzą w dół i szybko przechylisz jego twarz w kierunku podłoża, dziecko wyprostoje górne kończyny i przyjmie pozycje skoczka. Brak tego odruchu może świadczyć o uszkodzeniu OUN.

Dziewczynka w dziewiątym miesiącu życia waży około 8,5- 9 kg i ma około 70 cm wzrostu, chłopczyk w tym okresie może ważyć ponad 9 kg i mierzy około 75 cm wysokości. Wiele zależy od wagi urodzeniowej dziecka, miesiąca ciąży, w którym się urodziło, uwarunkowań genetycznych i sposobu odżywiania.